Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Harbin Ice Festival (Harbiński Festiwal Lodu) odbywa się rokrocznie od 21 lat. Rozpoczyna się 5 stycznia i trwa przez ponad miesiąc. W tym roku wystawę zainaugurowano 23 grudnia. Chińczycy twierdzą, że ich lodowe i śnieżne rzeźby biją na głowę eksponaty z podobnych parków w Dubaju czy Singapurze. Impreza gromadzi ekspertów, artystów i widzów z całego świata.

Harbin jest stolicą północno-wschodniej prowincji Chin. Tamtejszy arktyczny klimat pomaga organizatorom festiwalu, ponieważ nietrudno zdobyć naturalny śnieg i lód.

Pierwsze latarnie lodowe były częścią tradycji północno-wschodnich Chin. Za czasów mandżurskiej dynastii Qing (1644-1911) chłopi i rybacy często posługiwali się własnoręcznie wykonanymi lodowymi latarniami, które stanowiły źródło światła podczas zimowych miesięcy. Wyrabiano je w bardzo prosty sposób: do wiadra nalewano wody, a następnie wystawiano na zewnątrz, by zamarzła. Zanim woda całkowicie stężała, wiadro delikatnie ogrzewano, by łatwiej było wyjąć stamtąd bryłę lodu. Na górze wydłubywano otwór. Pozostająca wewnątrz woda odparowywała i do środka można było włożyć świecę. Taki lampion opierał się podmuchom wiatru, lód świetnie ochraniał płomyk. Lodowe lampiony cieszyły się dużą popularnością w regionie miasta Harbin. Od tego czasu ludzie oświetlali nimi swoje domy lub dawali je dzieciom biorącym udział w tradycyjnych festiwalach.

W dzisiejszych czasach do tworzenia lodowych i śnieżnych cudeniek wykorzystuje się zdobycze technologii. Dzieła są wystawiane w 3 miejscach: Sun Island Park, Harbin Ice and Snow World oraz Parku Shaolin.

Sun Island Park to największe na świecie zlokalizowane pod dachem muzeum sztuki śnieżnej i lodowej. Każdego roku publiczność może je zwiedzać od listopada. Harbin Ice and Snow World utworzono w 1999 roku. To jedno z największych muzeów architektury lodowej na całym globie. Twórcy wystawianych tam dzieł czerpią inspiracje z legend Państwa Środka oraz szczytowych osiągnięć światowej architektury, np. Wielkiego Muru Chińskiego czy egipskich piramid. W Parku Shaolin można podziwiać wspaniale udekorowane latarnie. Wyczarowuje się je z lodu z rzeki Songhua (Songhua Jiang). Park utworzono w 1963 roku. Uznaje się go za jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych Chin.

Harbiński Festiwal Lodu gromadzi artystów z całego świata. Powstające wtedy latarnie są wystawiane w największych miastach Chin, Ameryki Północnej, Azji, Europy, Afryki i Oceanii. Podczas festiwalu odbywają się sportowe imprezy towarzyszące, np. zawody w jeździe na łyżwach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lodowe latarnie oświetlały domy? Nie chciałbym zajmować się pozbywaniem się wody z roztopionych lamp. A grzyby na ścianach tworzyły izolację cieplną? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Studio BreakThru Films, które znamy m.in. z nagradzanych produkcji "Twój Vincent" czy "Piotruś i wilk", rozpoczyna zdjęcia do adaptacji powieści "Chłopi" Władysława Reymonta. Reżyserką i scenarzystką filmu będzie Dorota Kobiela. Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile. W sercu fabuły znajdą się więc kobiety, szczególnie tragiczna postać Jagny.
      "Chłopi" zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej, którą wykorzystano w "Twoim Vincencie". Ponieważ w dziele Reymonta występują kwieciste opisy przyrody, na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł młodopolskich artystów, np. Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego, które świetnie oddają nastrój powieści.
      Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - mówi Tomasz Wochniak ze studia BreakThru Films.
      Jak podał dystrybutor filmu Next Film, w rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska. Na ekranie zobaczymy również Mirosława Bakę (Boryna), Sonię Mietelicę (Hanka), Roberta Gulaczyka (Antek), Ewę Kasprzyk (Dominikowa), Andrzeja Konopkę (Wójt), a także Małgorzatę Kożuchowską i Julię Wieniawę.
      Muzykę do filmu stworzy Łukasz L.U.C. Rostkowski. Współscenarzystą "Chłopów" jest Hugh Welchman, który zrealizował z Kobielą "Twojego Vincenta". Premierę zaplanowano na 2022 r.
       


      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...