Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Najnowszy amerykański myśliwiec F-35 Lightning II odbył swój dziewiczy lot. F-35 to produkcyjna nazwa projektu znanego jako X-35 JSF (Joint Strike Fighter).

Firma Lockheed Martin przez lata pracowała nad nowym myśliwcem dla amerykańskiej armii. Wysiłek najwyraźniej nie poszedł na marne. Lightning II zachowuje się cudownie – powiedział pilot-oblatywacz Jon Beesley.

Pierwszy lot miał trwać godzinę, jednak został zakończony po 38 minutach. Podczas lotu wystąpiła niewielka awaria, zrezygnowano więc z testu szybkości.

Stworzenie F-35 kosztowało dotychczas niemal 280 miliardów dolarów. Powstały trzy różne wersje samolotu, które będą sprzedawane w cenie od 45 (F-35A) do 60 milionów dolarów (F-35C).

Model F-35A jest najmniejszy i najlżejszy ze wszystkich. Jego start i lądowanie odbywa się w sposób tradycyjny, a zadaniem samolotu jest zastąpienie maszyn F-16 oraz A-10. Do służby w siłach lotniczych USA ma wejść w 2011 roku.

Samolot F-35B to maszyna krótkiego startu i pionowego lądowania. Powstała z myślą o służbie w Korpusie Marines i zastąpi tam maszynę AV-8 Harrier.

Ostatni z modeli, F-35C, przystosowany został do współpracy z lotniskowcami. Zastąpi wykorzystywane przez Marynarkę Wojenną samoloty F/A-18 Hornet.

Samoloty oznaczone literami B i C rozpoczną służbę w 2012 roku.

W tej chwili w projekcie F-35 biorą udział, obok USA, Australia, Wielka Brytania, Kanada, Dania, Włochy, Holandia, Norwegia i Turcja. Najnowszymi maszynami zainteresowane są również Izrael i Singapur.

F-35 to jednomiejscowy jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy. Może być wykorzystany zarówno jako maszyna bliskiego wsparcia, samolot do bombardowania celów naziemnych, jak i typowy myśliwiec.

Do roku 2027 USA będzie wykorzystywało 2400 tego typu samolotów.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak widać, również najnowsze cacuszka Ameryki są wadliwe. A my się dziwimy, że nasze F-16 się psują.

 

No i czym jest kilkanaście naszych F-16 do 2400 sztuk F-35...

 

PS Czy to nie śmieszne, że potencjalny wróg zna lepiej maszyny bojowe przeciwnika, niż on sam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   W ciągu najbliższych tygodni będziemy świadkami końca jednej z lotniczych legend. Piętnaście ostatnich myśliwców F-117 Nighthawk, pierwszych niewidocznych dla radarów samolotów stealth, zakończy służbę.
   Samoloty odbędą 22 kwietnia swoją ostatnią podróż do bazy Tonopah Test Range Airfield w Newadzie. To właśnie stamtąd w 1981 roku w swój dziewiczy lot wystartował pierwszy F-117.
   Legendarny myśliwiec został opracowany przez słynne "Warsztaty Skunksa" (Sunk Works) firmy Lockheed Martin. To ich dziełem są m.in. szpiegowski U-2 i SR-71 Blackbird.
   F-117 po raz pierwszy wykonały misję bojową w 1989 roku nad Panamą. Później służyły nad Irakiem, Kosowem i Jugosławią.
   Ich zadania przejmą F-22 Raptor i F-35 Lightning II.
×
×
 • Create New...