Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Jak działa pamięć? Dlaczego pojedyncze zapachy, dźwięki, obrazy czy dotyk potrafią wywołać silne i emocjonalne wspomnienia? Badania uczonych z Uniwersytetu w Turynie rzucają światło na tę zagadkę.

O tym, że różnorodność doznać zmysłowych wspomaga zapamiętywanie, wiedzieli już starożytni uczeni, do dziś poradniki „uczenia" sugerują korzystanie z tej właściwości naszego mózgu. Doświadczenia przeprowadzone w Narodowym Instytucie Neurologii na turyńskim uniwersytecie dowodzą słuszności tej wiedzy. Wyniki badań przeprowadzonych na szczurach sugerują, że informacje zmysłowe są ściśle wiążą się z informacją emocjonalną, kiedy mózg rejestruje tę drugą w pamięci.

Regiony mózgu odbierające i przetwarzające poszczególne bodźce zmysłowe: wzrok, słuch, węch, dotyk - podzielone są na rejony spełniające różne funkcje w obróbce nadchodzących informacji. Rozróżnić można obszary pierwotne (które dokonują szczegółowej analizy bodźców zmysłowych o określonej modalności), obszary wtórne (projekcyjno-kojarzeniowe - analizują i interpretują sens i całość znaczeniowych bodźców) oraz obszary trzeciorzędowe (skojarzeniowe - łączą w całość informacje o różnych modalnościach).

Podczas doświadczeń uczono szczury kojarzyć sygnały świetlne, dźwiękowe i węchowe z doświadczaniem szoku elektrycznego - trenowanie tzw. odruchu Pawłowa. Podczas nauki kolejnych skojarzeń dochodziło do zakłócania wcześniej nabytej wiedzy, już istniejące odruchy nie przeszkadzały jednak nabywać nowych wspomnień.

Tiziana Sacco i Benedetto Sacchetti, autorzy badań, uważają, że wtórne regiony przetwarzające bodźce są kluczowe dla działania pamięci emocjonalnej. Wspomnienia związane z odruchem Pawłowa są odkładane we wtórnych regionach kory mózgowej: odpowiednio wzrokowej, słuchowej i węchowej. Słuch, wzrok i węch powiązane z intensywnym ładunkiem emocjonalnym wpływają na jakość zapamiętywanej sytuacji, kiedy bodźce zmysłowe wplatane są we wspomnienia przez wtórne obszary kory mózgowej. Jak uważają badacze, połączenia pomiędzy tymi rejonami odpowiadają za całościowe doświadczanie emocji podczas przywoływania wspomnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tja, a ja korzystałem z tego(zupełnie nieświadomie)w pełni poprzez powtarzanie materiałów na przedmioty 4Z przy pomocy dziewczyny, kt mówiła, a ja słuchałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...