Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ekopasja - nowoczesna ekologia

Rekomendowane odpowiedzi

„Mój świat na nowo" to przewodnie hasło portalu www.ekopasja.pl.

Pomimo tego, co sugeruje nazwa „ekopasja", projekt wykracza daleko poza popularnie rozumianą problematykę ekologiczną obejmując pięć obszarów tematycznych:

Reklama - wpływ marketingu komercyjnego na konsumpcyjny styl życia.
Zakupy - wpływ wyborów konsumenckich na środowisko.
Dom - wpływ gospodarstwa domowego na środowisko naturalne.
Odpady - gospodarka odpadami w domu i w gminie.
Aktywizacje - działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Każdy z tych tematów rozpatrywany jest w kontekście naszych codziennych zachowań, nawyków, postaw.

Porządek tematyczny jest skrzyżowany z porządkiem wartości poprzez zastosowanie Sześciu sposobów na lekką stopę - hierarchicznie  ułożonych sposobów postępowania wobec środowiska, czyli od najbardziej skutecznego po najmniej efektywny. Poniżej, kilka sposobów na lekką stopę.

Przemyśl

Jeśli się dobrze zastanowić, wiele rzeczy można zrobić lepiej. Prowadząc spór można zrobić przerwę i przemyśleć, jak się dogadać. Można czasem spojrzeć na własny dom z boku i wspólnie z rodziną przemyśleć codzienne zachowania, tak by zużywać mniej energii, wytwarzać mniej odpadów. W reklamach ciągle ktoś nas do czegoś namawia. Warto znaleźć czas, by przemyśleć na ile jesteśmy zdominowani przez reklamowe nakazy i jak sobie z tym radzić.

Odrzuć

Nie reaguj na okazje, promocje. Promocje najczęściej oferują za niższą cenę coś, czego normalnie nie wziąłbyś za darmo. Kupuj co niezbędnie potrzebne. Odrzuć dodatkową rzecz, która zabierze Ci miejsce, czas i której trzeba będzie się później jakoś pozbyć.

Zredukuj

Ogranicz ilość zużywanej wody, energii. W sklepie wybieraj tak pakowane produkty, by przynosić do domu jak najmniej śmieci. Tak jest taniej dla Ciebie i lżej dla Ziemi.

Użyj ponownie

Ciesz się tym co masz tak długo, jak się tylko da. Wybieraj takie rzeczy, które będą z Tobą jak najdłużej. A jak nie będą dla Ciebie już przydatne, przekaż je dalej, niech inni się nimi cieszą.

Napraw

Jeśli coś w Twoim domu się zepsuje, nie rozwiązuj problemów za pomocą gazetek z ofertami. Wykaż się przedsiębiorczością i napraw sam lub znajdź serwis. Daj swojej rzeczy drugie życie.

Odzyskaj

Jeśli nasza rzecz nie nadaje się już do jakiegokolwiek użycia, znajdź odpowiednie miejsce (np. punkt zbiórki, sklep) lub wrzuć do odpowiedniego kontenera, by zostały zagospodarowane materiały, z których rzecz została wytworzona. Zadbaj o to, by Twoja rzecz nie stała się śmieciem.

Portal www.ekopasja.pl  zawiera mnóstwo filmów, prezentacji, gier, scenariuszy zajęć. Humor i traktowanie otaczającego świata z lekkim dystansem, ale czasami i z ostrą krytyka, pobudzają głębszą refleksję, prowokują do myślenia o tym, co warto zmienić w otaczającym nas świecie.

 

 

Ekopasja jest współtworzona przez użytkowników. Portal jest uzupełniany filmami, scenariuszami zajęć, prezentacjami i innymi pracami użytkowników. Każdy nadesłany materiał bierze udział w otwartym konkursie. W poprzednich rozdano atrakcyjne nagrody m.in. sprzęt elektroniczny, sportowy, oraz książki i artykuły plastyczne.

Projekt prowadzi wrocławskie Stowarzyszenie Nowa Idea. Nowa Idea koncentruje się na przeciwdziałaniu konsumpcyjnemu stylowi życia wyrażającemu się w budowaniu pozycji społecznej i więzi międzyludzkich, w oparciu o nabywanie rzeczy oraz na promocji budowania tożsamości, stylu życia rodziny, wizerunku społeczności lokalnej w oparciu o wybory, zachowania mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego i własną aktywność społeczną i kulturalną.

Zapraszamy do odwiedzania portalu www.ekopasja.pl      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli się dobrze zastanowić, wiele rzeczy można zrobić lepiej.

To mi się podoba, bo generalnie jestem za stosowaniem myślenia, gdzie się da.

 

Użyj ponownie
Napraw

A to mi się podoba, bo moi idole to Słodowy i MacGyver. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia co ta strona/twórcy osiągnęli - poza istnieniem - że zasłużyła na tak długą notkę na KW.

 

Wcale nie chodzi mi o teorie spiskowe typu art sponsorowany, bo to głupoty, tylko tak po prostu pytanie do autora: "dlaczego ta strona jest lepsza od innych"? pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo promuje pozytywne wartości.

Nieautor

to nie jest powód - równie dobrze mogło by na tym portalu być 1500 innych podobnych atykułów, a pojawił się tylko ten jeden, widać ta strona to coś więcej niż twoje "3 grosze" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Promowania pozytywnych wartości nigdy za dużo  :D

2.Za artykuł sponsorowany płaci piszący a nie wydawca (to taka inniejsza forma reklamy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od tego, że wątpię aby był to art sponsorowany, co też zaznaczyłem. Dziwi za to styl notki, który raczej nie należy do żadnego z autorów tutaj reguralnie pisujących.

 

Zresztą bredzisz, bo za art sponsorowany należy się dokładnie te same wynagrodzenie, jak za każdy inny tekst, w dodatku w przypadku internetu istnieją 2 formy płatności - opłata z góry, bądź referale... (w oparciu o linki/ciasteczka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiesz idei pojęcia „artykuł sponsorowany”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mi wyjaśnij? jak dla mnie art sponsorowany = art pisany na zamówienie zawierający peany na temat wybrany przez sponsora. I może firma X zapłacić mi czesiowi, abym coś skrobnął, bądź firma X rozdaje teksty "za darmo" po tym, jak już został przez odpowiedniego pracownika napisany.

 

Oczywiście - nikt nie zleci czesiowi napisania artykułu sponsorowanego, ponieważ czesiu nie posiada przed nazwiskiem dr, ani nie posiada odpowiedniej renomy.

 

Tak więc - czym jest idea artykułu sponsorowanego, poza "nie tykaj, bo tam i tak tylko peany będą bez prawdziwej bezstronności"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art. sponsorowany nie oznacza, że nieprawdziwy. To tekst jednego z pracowników organizacji ekologicznej, do której należy witryna.

Znam jej założyciela od lat, przez wiele lat z nim współpracowałem, bo sam jakieś 10 lat spędziłem w organizacjach społecznych (ekologicznych i pacyfistycznych). Co do założyciela.... człowiek od kilkunasu lat robi niezwykle poztywną robotę, bardzo dużo osiągnął. I jest jak najbardziej dr i hab do tego.

Jeśli z automatu uznasz, że każdy art. sponsorowany to kłamstwa, musisz też uznać, że każdy człowiek, który mówi o swojej firmie kłamie. Każdy naukowiec, który opisuje prowadzone przez siebie badnia - kłamie. Każdy obywatel obcego państwa, który zachęca turystów, by je odwiedzali - kłamie.

Wszyscy wokół kłamią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy wokół kłamią?

 

Odnośnie artykułów sponsorowanych - wszystko jest kwestią rzetelności. Złe skojarzenia wynikają przede wszystkim z "brukowców", które nadmiernie zachwalają produkty z pominięciem zdrowego rozsądku. Dlatego też pisałem art sponsorowany = z dozą wątpliwości.

 

Tego czego mi zabrakło to właśnie tej informacji, kt podałeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego artykuły sponsorowane są oznaczane, podobnie jak reklamy (których są przecież odmianą). Prawdziwy brak rzetelności to dopiero zamieszczenie artykułu na zlecenie bez oznaczenia: w świecie rzetelnej prasy takie coś to utrata wiarygodności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  Jeśli z automatu uznasz, że każdy art. sponsorowany to kłamstwa, musisz też uznać, że każdy człowiek, który mówi o swojej firmie kłamie. Każdy naukowiec, który opisuje prowadzone przez siebie badnia - kłamie. Każdy obywatel obcego państwa, który zachęca turystów, by je odwiedzali - kłamie.

Wszyscy wokół kłamią?[/size]   

Niestety Masz w tych zdaniach dużo racji tylko słowo kłamie należy zamienić z nad-interpretuje  albo nadaje mu nadmierne znaczenie albo wyolbrzymia znaczenie , bierze się to z tego że jak się czemuś z uwagą przyglądasz lub angażujesz to powstaje mnóstwo pobocznych myśli a temat jakby rośnie na znaczeniu, aż staje się obsesją jednostki i ją zmienia aż do stanu zagubienia i  trwania w nim (taki powstaje wyspecjalizowany robot-głosiciel ).

Proces wyżej opisany niewoli większość umysłów zawodowo działających, a wyrwanie się z niego (najczęściej przez jakieś dramatyczne zdarzenie) można nazwać obudzeniem . Religie (nie bez kozery nazwane opium), tele-wizje, po-lityka  specjalizują się w takim pętaniu umysłów na trwałe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego artykuły sponsorowane są oznaczane, podobnie jak reklamy (których są przecież odmianą). Prawdziwy brak rzetelności to dopiero zamieszczenie artykułu na zlecenie bez oznaczenia: w świecie rzetelnej prasy takie coś to utrata wiarygodności.

Nie wiem, czy na stronie internetowej ten art jest oznaczony, jednak na pewno nie jest na forum, stąd pytałem skąd pomysł na tą notkę, odp uzyskałem, więc EOT, bo się straszny offtop zrobił :D

generalnie dla mnie przy zdaniu

Zapraszamy do odwiedzania portalu www.ekopasja.pl
zabrakło informacji "dlaczego" w sensie zdania autora, a nie twórcy reklamy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam czytania artykułów na forum – przy przenoszeniu ze strony głównej nie tylko wycinana są ilustracje, ale często jakiś bug zjada całe akapity, jeśli artykuł jest dłuższy. Lepiej jednak czytać na głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tja, to jeszcze niech na stronie internetowej znajdzie się funkcja "ostatnie nieprzeczytane", albo choć odnośniki do artykułów w notkach. Same ilustracje nie są mi do szczęścia potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co, nie ma odnośników? Nie bardzo rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...