Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Windows umacnia się na serwerach

Recommended Posts

Najnowsze dane firmy analitycznej IDC wskazują, że w pierwszym kwartale 2010 roku Windows zwiększył swoją przewagę na światowym rynku serwerów. System z Redmond jest na nim niemal tak samo silny jak na rynku pecetów.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy aż 75,3% (1.379.487) serwerów dostarczono klientom z systemem Windows. Nabywców znalazło też 380.429 (20,8%) maszyn z Linuksem oraz 65.451 (3,6%) serwerów z Uniksem. W porównaniu z poprzednim kwartałem serwery z Windows zyskały 1,4 punktu procentowego, Linux stracił 0,4 pp, a Unix - 0,8 pp.

System Microsoftu miał też największe udziały pod względem przychodów. Klienci wydali nań 5,1 miliarda dolarów (48,9%). Na serwery linuksowe przeznaczyli 1,7 miliarda (16,2%), a uniksowe - 2,3 miliarda (22,2%).

Miniony kwartał był pod względem rynkowych udziałów rekordowy dla Windows. Do sukcesu z pewnością przyczyniło się zwiększone zainteresowanie maszynami x86. Sukcesy notują też dostawcy systemów Linux. Ich rynkowe udziały liczone przychodami wzrosły o 2,1 punktu procentowego w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2009.

Windows i Linux zwiększają swoje udziały kosztem serwerów uniksowych. Są to zwykle bardzo drogie systemy, oparte na innych architekturach niż x86. Tymczasem klienci coraz chętniej szukają rozwiązań x86. Mimo iż na rynku serwerów Linux ma znacznie lepszą pozycję niż na rynku pecetów, to dominującym graczem wciąż pozostaje tutaj Windows.

Zmiany na rynku OS-ów znajdują też swoje odbicie w procesach zachodzących na rynku sprzętu. Największym producentem serwerów jest obecnie HP, który dostarcza na rynek 32,5% maszyn. W pierwszym kwartale 2009 roku do HP należało 29,3% rynku serwerów. Firma zanotowała też wzrost przychodów rzędu 16,3%. Na drugim miejscu, z 27,5-procentowym udziałem w rynku, uplasował się IBM. Jeszcze przed rokiem do Błękitnego Giganta należało 29,2% rynku serwerów. Firma zanotowała też spadek przychodów o 1,2%. Trzecie miejsce należy do Della (16,3% rynku czyli o 5,1 pp więcej niż przed rokiem i wzrost przychodów o 51,9%). Na czwartym uplasował się Sun (6,6% rynku, co oznacza spadek o 3,5 pp, spadek przychodów o 31,9%). Piąta pozycja należy do Fujitsu (6,5% rynku, czyli o 0,2 pp mniej niż rok temu, wzrost przychodów o 2,2%).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manipulacja moim zdaniem. Dużo serwerów dostarczanych jest bez systemu operacyjnego i pewnie nie są ujęte w tym zestawieniu, a potem instalowany jest na nich jakiś system operacyjny nie wymagający licencji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też uważam te badania za takie troszkę nieodzwierciedlające rzeczywistości. A dokładniej rzecz ujmując przedstawiając troszkę nieuzasadnione wnioski. Ale po kolei nie ma się co z liczbami sprzeczać udział w rynku nowych maszyn jest jaki jest, to jest fakt. Ale po pierwsze do całkowego udziału w rynku temu daleko oto dla czego.

Po pierwsze unixy siedzą w rożnych zakamarkach nie wiadomo gdzie i będą tam jeszcze siedzieć wiele lat tak jak Novelle.

To co napisał Szaman to tez racja, Po co komu serwer z Red Hatem czy czymś innym jak on lubi (używa w firmie) Debiana.

Po co komu preinstalowany Linux skoro w większości przypadków mamy do czynienia w środowiskach produkcyjnych z rożnymi ze tak powiem lokalnymi modyfikacjami tego czy owego? Windows jest out of the box wyjmuje się z pudla stawia "coś" tam konfiguruje i działa Linux pozwala na daleko głębszą ingerencje w system z czego się często korzysta.

Dalej to zestawianie zupełnie nie uwzględnia rynku wtórnego. Do Polski przychodzi dużo sprzętu poleasingowego i jest on dalej wykorzystywany i często zmieniany jest system z Windowsa na Linuxa i sobie to tam gdzieś działa. Podobnie z desktopami na allegro już za parę stówek można kupić przyzwoity markowy komputer a do biura wręcz idealny. I nie jest to jakieś tam nasze oszczedzalstwo bo Google robi tak samo. Już samo uwzgledneienie zakupów Google mogło by mieć wpływ na procenty.

Z tym udziałem Microsoftu to tak trochę jak z obwieszczeniem końca peceta bo apple jest wart więcej niż Microsoft, ale jak się spojrzy ile w historii zarobił microsoft ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...