Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jak rozłożyć cząsteczkę wody?

Recommended Posts

Nanotechnologia i nanomateriały to z pewnością jedne z najpopularniejszych haseł w nauce XXI wieku. Najczęściej i najwięcej mówi się o węglowych nanorurkach, które obiecują przełom w wielu dziedzinach technologii. Ale operowanie w nanoskali to także inne materiały i technologie. Chociażby kontrolowanie pojedynczej molekuły... wody i kontrolowanie wyników jej dysocjacji w cienkich błonach.

Osiągnięciem takim mogą się pochwalić pracownicy RIKEN - czołowego japońskiego instytutu naukowo-technologicznego. Przy pomocy mikroskopu tunelowego udało im się selektywnie kontrolować dysocjację molekuły wody w cienkiej błonie tlenku magnezu (MgO) o grubości zaledwie kilku atomów (ilustracja 1). W bardzo niskiej temperaturze mikroskop tunelowy pozwolił im wstrzykiwać tunelowane elektrony do molekuł wody na powierzchni błony (ilustracja 2) oraz wybierać jeden ze sposobów dysocjacji. Poprzez wzbudzanie wibracji molekuły do odpowiednio wysokiego stanu wywoływano dysocjację do grupy hydroksylowej (H + OH) (ilustracja 3a i 3b), zaś poprzez wzbudzanie wysokiego stanu elektrycznego wywoływano dysocjację do tlenu atomowego (O) (ilustracja 3c i 3d).

Taka kontrola nad dysocjacją molekuł wody i wpływ na różne jej przebiegi, choć brzmi bardzo abstrakcyjnie, stwarza wyjątkowe praktyczne możliwości budowy nowych rodzajów katalizatorów. Szczególnie mocno oczekiwane są katalizatory pozwalające na łatwiejsze i tańsze wytwarzanie wodoru, potencjalnego źródła energii czystej ekologicznie. Zrozumienie dynamiki zachowania molekuł wody pozwoli być może na konstruowanie bardziej zaawansowanych i skomplikowanych katalizatorów na błonach z tlenków metali - te bowiem ujawniają coraz więcej ciekawych i użytecznych właściwości podczas badań w nanoskali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to jest dopiero odkrycie! To jest wręcz przerażające, bo przybliża nas do łamania w skali "mikro" podstawowych praw fizyki i chemii ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
I to jest dopiero odkrycie! To jest wręcz przerażające, bo przybliża nas do łamania w skali "mikro" podstawowych praw fizyki i chemii[/size]

Tylko że atomowy tlen zamienił nanorurkę węglową w co2 i tak się zakończył eksperyment ( ale wszystko można uznać za sukces , jeśli sukces jest potrzebny).

 

 

Mikrowłókna azbestu są rakotwórcze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz na to z CO2 jakiś konkretny dowód, czy tradycyjnie już rzucasz fakty z sufitu? Węglowa nanorurka jest strukturą wybitnie niereaktywną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież znasz waldiego nie od dziś, żeby sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie. Jakoś nikt nigdy nie doczekał się konkretów w jego wypowiedziach, po prostu trol sieje swój smród gdzie popadnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle, że w takiej skali istnieją jeszcze choćby takie problemy, jak choćby zawada przestrzenna - pomyślałes o tym? I powtarzam pytanie: czy masz konkretny dowód na to, że powstaje tam CO2?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...