Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

marian123

Users
 • Content Count

  14
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

marian123 last won the day on June 28 2021

marian123 had the most liked content!

Community Reputation

1 Neutral

About marian123

 • Rank
  Fuks

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Proszę mi pokazać metrykę chrztu Mieszka I to uwierzę, że się pierwotnie ochrzcił w obrządku rzymskim a nie przechrzścił z cyrylo-metodiańskiego (słowiańskiego).
 2. Skoro znany jest nie tylko u nich a - jak wspomniałem wyżej - zdanie o jego pochodzeniu można traktować ogólnie, a nie tylko w kontekście Polski, to dla mnie jest to próba - być może nieświadoma - zaprzeczenia tezie o łemkowskim pochodzeniu kompotu. Komu pozwala temu pozwala - każdy może podważyć jakąkolwiek tezę takimi argumentami jakie w danej chwili wydają mu się ważkie. A dla mnie takim argumentem jest to, że na dalekowschodniej rusi taki napitek jest znany od XVIII wieku i nie musi to być dowód stricte naukowy bo nie jest portal naukowy a popularno-naukowy. Amen.
 3. Twoje wywody mogą być słuszne (i pewnie są), jeśli mówimy o przeniknięciu do kultury polskiej, choć z artykułu można wywnioskować, że chodzi o wywodzenie się kompotu z suszu w ogóle, szczególnie że jest przygotowywany nie tylko w polskiej tradycji. Przyjmując to drugie założenie wątpliwym jest, aby taki kompot pochodził właśnie od Łemków, co Ergo Sum dobrze wyłuszczył.
 4. To żaden dowód. Równie dobrze można za twórców naparu uznać północnych podlasiaków bo mają etniczne powiązania z Białorusią i Litwą. P.S. Skąd cytowane zdanie ?
 5. "wywodzą się z tradycji Łemków" Wątpliwe, skoro ten napój znany jest również za wschodnią granicą.
 6. "zarysowywać pierwszych testów" Chyba powinno być "zarysowywać pierwsze testy".
 7. Skoro to Kapadocja, a więc bastion mnichów za czasów Bizancjum to pewnie oni wykopali to miasto, a może jeszcze przed nimi pierwsi chrześcijanie.
×
×
 • Create New...