Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Andrys

Users
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Andrys

 1. No, ale od czego (będą) czujniki dalekiego zasięgu?
 2. Albo stwierdzą, że potrzeba tu znacznie większej precyzji.
 3. Tak czy inaczej musi czymś pozytywnie zaskoczyć, jeśli nie chce odpaść z peletonu. Patrząc na to, co wyrabia obecnie konkurencja - mają piekielnie trudne zadanie. Siła bezwładności to zdecydowanie za mało, by wytrzymać na obecnym rynku. A ten, jak wiemy, będzie coraz szybciej ewoluował.
 4. Wydaje mi się, że kwestia istnienia a możliwość podtrzymania życia, to jednak dwie różne sprawy. Przynajmniej w kontekście tego newsa i tego obiektu. Inna rzecz, że nie można w tej chwili nic powiedzieć na temat jego ewentualnej atmosfery (o ile istnieje). Mówi się jedynie o efekcie cieplarnianym, co jest tu nieco mylące.
 5. Nie tylko sprawy gramatyczne. Język jest czasem jedyną poszlaką na temat pochodzenia określonego ludu czy kultury. Inna rzecz, że te obumierające czy wymarłe języki mają czasem praktyczne zastosowania. Nie trzeba także dodawać, że języki to część historii. I choć faktycznie nie ma z czego robić afery, to skoro da się ten język udokumentować (lub jego większą część), to chyba warto.
 6. A to ciekawe. Zdaniem Watsona kreacjonizm czy Inteligentny Projekt to teorie. Myślałem, że to po prostu określone poglądy lub hipotezy. Skoro jednak chodzi w tym wszystkim o "widzimisię", to ok.
 7. Wydawało mi się, że przedział od 100 do 400 miliardów gwiazd dotyczy samej tylko Drogi Mlecznej, a co dopiero Grupy Lokalnej. Chyba, że coś mi umknęło...
 8. Mnie rzuciło się w oczy stwierdzenie, że "niemal nie masy". Sformułowanie troszkę nieszczęśliwe ale sugeruje (w zgodzie z faktami), że neutrino masę posiada.
 9. Wydaje mi się, że wypowiedź Alka jak najbardziej ma sens i jest w tym sporo racji. Mimo, że to subiektywne stwierdzenie. Jego siła równa się tej, którą mają wierzący w to, że Presley żyje, wierzący w UFO, niewierzący w istnienie dinozaurów, itp. I nie chodzi mi o to, by kogoś tu obrazić. Absolutnie nic z tych rzeczy. Drażniące jest jedynie to, że najlepiej by było aby dyskusji o sprawach fundamentalnych dla wyznawców danej religii nie podejmować, zwłaszcza, jeśli mówi się inaczej niż przyjęte jest w kanonie. Oczywiście zgadzam się, że jeśli ktoś, kto podejmuje się rozmowy na temat historyczności Jezusa, chce jednocześnie wytykać palcem wierzących, to jest to jak najbardziej naganne. Jednak w innym przypadku nie rozumiem zbytnio zapewnień o swojej wierze, pewności swej duszy i deklaracji, że się wierzy i reszta nie ma znaczenia. Wszystko pięknie i dobrze ale nie jest to częścią dyskusji i nie wnosi nic do tematu. Myślę, że dotąd nikt tu nikogo nie znieważył. Szanowny Alku, pozwolę sobie zauważyć, że podobnie jak Michał Błoński, u którego zauważyłeś pewność i posiadanie dowodów, podałeś swoje poglądy w podobnym tonie i jak rozumiem, również mógłbyś udowodnić niezbicie istnienie swej duszy. Tego typu uwagi wydają mi się, niepotrzebne. Niemniej jednak w pełni je szanuję. Przecież nie chodzi o to, że kto nie jest z nami ten przeciwko nam. To tylko wymiana informacji. Pozdrawiam Wojciech "Andrys" Andryszek
 10. Na dobrą sprawę żaden szyfr nie jest bezpieczny, może z wyjątkiem XOR'a, z zachowaniem kilku warunków (!) (ale tu z kolei sprawa jest bardzo niewygodna). Kwestia tylko czy komuś się opłaca do danego algorytmu dobierać. Tak mi się przynajmniej wydaje.
 11. W sumie ciekawa sprawa. Kilka lat temu, w którymś z czasopism pokazano podobny przykład, z tym, że zamiast powietrza, użyto wody.
 12. Nie licząc panów z MIT, którym w kwietniu 2007 udało się wydobyć, co nieco, podczas transmisji "bezpiecznej kwantowo", że się tak wyrażę. Zamiast łamać, woleli podsłuchać. Nie to ma jeszcze żadnego przełożenia na realne, komercyjne sprawy ale komuś nie przypadł do gustu slogan o 100% bezpieczeństwie, w szeroko rozumianym świecie tzw. "informatyki kwantowej". [Postaram się znaleźć link] Oczywiście nie odnosi się to bezpośrednio do wydajności dzisiejszych "komputerów kwantowych". Idzie tylko o to, że niekoniecznie w niej, będzie leżeć problem.
 13. Mam wrażenie, że powielane są wciąż schematy, bazujące na własnym widzimisię. Nie twierdzę, że to źle ale chyba każdemu według potrzeb. W przypadku Visty, uważam, że jak ktoś chce, to po prostu sobie poradzi. Co do XP to zgodziłbym się z opinią, że wydajniej i wygodniej się na nim pracuje, natomiast czy jest to system dobry albo lepszy - zależy od punktu widzenia i potrzeb. Do wszystkiego trzeba przynajmniej odrobiny chęci. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, że jako użytkownik OpenBSD będę głosił, że np. FreeBSD to dużo gorszy system. Jaki jest tego sens, na dłuższą metę? A co do zwykłego użytkownika, to niektórzy odchodzą od XP na rzecz chociażby głośnego Ubuntu. I akurat mnie to nie dziwi. Jeśli komuś tak wygodniej, to czemu nie? Komputer bez Visty to nic nieosiągalnego. Przeciwnie. Natomiast twierdzenie, że użytkownicy odchodzą od XP na rzecz Visty czy W7...? Może odrobinę na to za wcześnie (tak pełną gębą), ale to chyba nieuniknione. XP i jego przerabiane wersje i tak w końcu zaczną przechodzić do mniejszości. Nie znaczy to, że znikną ale nic nie stoi w miejscu. A poza tym w wiadomości napisano wyraźnie: . A zatem nic jeszcze, tak na dobrą sprawę, na pewno, nie wiemy. A nawet jeśli, to systemowy patriotyzm niewiele tu pomoże.
 14. Znajoma była kiedyś zaaferowana, bo znalazła na Youtubie filmik, w którym: udało się komuś zatrzymać krople cieczy w powietrzu. Ciężko mi było wytłumaczyć znajomej efekt pozornego bezruchu czy jak kto woli, efekt stroboskopowy. W końcu się udało i emocje opadły. I w sumie znam znajomą jedynie z imienia i nazwiska.
 15. Niekoniecznie. Wykonano kiedyś badania z gumą do żucia. Badany, podczas żucia, odczuwał zapach mentolu, mimo, że w gumie już dawno go nie było. Stąd nie ma pewności, czy stosunek stężenia do ilości receptorów będzie tu stanowił żelazną zasadę, pomimo obecności więcej niż jednej substancji. O ile substancja może być obecna a receptory mogą ją wychwycić, o tyle sam mózg może to zignorować, z różnych przyczyn. Tak mi się przynajmniej wydaje.
 16. Wydaje mi się, że to po prostu kwestia, który zapach "wybrać" - opuszka jedna, ale w każdej dziurce jest inny zapach. To trochę tak, jak pić różne napoje przy pomocy słomek, z dwóch kubków jednocześnie i decydować, który chcemy bardziej smakować. Raz czujemy napój jabłkowy, raz zieloną herbatę.
 17. W zasadzie problem jest podobny do różnego rodzaju schorzeń narządów. Wiemy przecież po co nam wątroba, śledziona, jelita, płuca, nerki itp. A tymczasem zdarza się, że albo coś usuwamy, np. część jelita, wątroby, mózgu, itp. I stąd słuszna uwaga o ostateczności w leczeniu. Co więcej, tego typu zabiegi nie zawsze odbijają się negatywnie (później) na całym ustroju. Adaptacja, rzecz piękna i często zapobiega problemom ze zdrowiem (różnie rozumianym). Przynajmniej tak mi się wydaje. Rzeczą z innej będzie jakość życia, ze względu na diety, sposób życia itp. Ale i tu, zmiany nie zawsze idą na gorsze, mniej wygodne i temu podobne. Czasem wręcz przeciwnie. A profilaktyczne usunięcie wyrostka? Przypomina to trochę, stosowane głównie na zachodzie, farmakologiczne zahamowanie miesiączki. Kobiety decydują się mieć okres np. raz w roku a potem w ogóle. Na dzień dzisiejszy nie wiemy dokładnie jakie znaczenie ma i okres, i manipulacja czasem jego występowania. Niby wszystko jest ok ale z "całą pewnością" niewiele da się dziś powiedzieć (chyba, że o czymś nie wiem).
 18. Wydaje mi się, że nie, a przynajmniej nie dosłownie. Jeśli nawet wirus nie ma możliwości wniknięcia do komórki (zablokowanie gp41) ani w żaden inny sposób nie może do niej dotrzeć, to pozostaje jeszcze problem przybywania wirusa w ustroju (zakładając jakiekolwiek możliwości adaptacyjne wobec foldamerów(?)). Pozostaje jeszcze problem HIV-2. Bowiem, że gp41 związane jest z HIV-1, jeśli dobrze pamiętam. W HIV-2 jest to chyba gp36. Nie jestem pewien roli gp120, wspólnego dla obu rodzajów. Poprawcie proszę, jeśli to złe założenie. Trudno przy tym powiedzieć, jak to wszystko będzie funkcjonować w skali całego organizmu i w sytuacjach, że tak powiem, lokalnych (gdzie coś się "popsuło"). Ale jeśli wszystko będzie w porządku, to mamy do dyspozycji solidną "gardę" i pozostaje pozbyć się wirusa. Tak sądzę.
 19. Taki "szybki" podgląd dostępny jest na Wikipedii. W temacie warto wspomnieć także o WTB, czyli odmianie azotku boru. Ma ona być "o 18%" twardsza od diamentu.
 20. Ktoś wspomniał o odmianach węgla, a nie diamentu... W pewnym sensie jest to jak najbardziej słuszna uwaga. Różnica polega jednak na tym, że diament jest alotropową odmianą węgla. Zaś lansdaleit, jak w temacie, polimorficzną odmianą diamentu. I mimo tego, że jest to różnica z pozoru niewielka, to jednak odmiany alotropowe oznaczają występowanie różnych form krystalograficznych danego pierwiastka, zaś polimorfizm dotyczy odmian krystalograficznych określonej substancji. Alotropia uznawana jest za szczególny przypadek polimorfizmu. Mam nadzieję, że nie pogmatwałem tematu.
×
×
 • Create New...