Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

misiak

Users
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by misiak

 1. A dlaczegóż to?! Kepler-56 wciąga jakąś tajemniczą materię z nieznanego źródła w kosmosie? Zawsze mi się wydawało, że ten proces "powiększania" polega tylko na "puchnięciu" i innym rozkładzie masy w przestrzeni... Czyżbym żył w błędzie i masa gwiazdy również się zwiększa podczas tego procesu?
 2. Znalazłem, na tym filmiku tego tak dokładnie nie widzę... W każdym razie dla ciekawych własciwy moment zaznaczony tutaj: (nie chcę nikomu robić reklamy, ale z czystej przyzwoitości podam źródło, pod którym znalazłem ten filmik: http://dystopijnaprzyszloscwktorejmiastazostalyzniszczoneprzezpotwory.pl/spadochroniarz-minal-sie-o-kilka-metrow-z-meteorytem/ ).
 3. W którym momencie na filmiku widać meteoryt? Bo w tym widocznym na zdjęciu wydaje mi się, że to drugi skoczek (ale mogę się mylić, oglądam na małym ekranie)...
 4. Chandler - http://en.wikipedia.org/wiki/Chandler,_Arizona ARIZONA, jest w dodaktu na zdjęciu dodanym do wiadomości
 5. Czy w tym zdaniu nie powinno być przypadkiem "w Oceanie Antarktycznym" (inna nazwa Południowego)? Cała reszta artykułu jest o południowej półkuli, tylko w tym zdaniu wzmianka o północnej...
 6. Byłoby śmiesznie, gdyby sprzęt naprawdę należał do jego siostry i gdyby to ona była owym "Nerdo"
 7. Może się czepiam, ale czy w tytule zamiast "Atom" nie powinno być "ARM"? Albo generalnie "Bay Trail-T pomoże Atomowi w walce z procesorami ARM" czy coś w ten deseń?
 8. Wygląda mi to na błąd w tłumaczeniu, W oryginale na http://dawn.jpl.nasa.gov/feature_stories/hydrated_minerals_on_giant_asteroid.asp jest napisane: Z kolei za http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99%C5%BCyc: Autor oryginalnego artykułu nawiązywał w zdaniu z zawsze zacienionymi obszarami do zdania poprzedniego - ponieważ na naszym ziemskim Księżyciu w pobliżu biegunów występują obszary wiecznie zacienione.
 9. Biorąc pod uwagę fakt, że zwolnili część programistów, a kolejna część dobrych przeszła do konkurencji - czy oni mają jeszcze wystarczające siły przerobowe, żeby być w stanie zmodyfikować WP?
 10. Tajkonauci (na marginesie, wg Google słowo to piszę się przez "i", a nie "j", ale wyszukiwarka nie jest dla mnie wystarczającym autorytetem, więc napiszę tak, jak w tekście;)) to chiński odpowiednik rosyjskich kosmonautów i amerykańskich astronautów. Po nazwie można poznać, która agencja wysłała w przestrzeń kosmiczną danego komso/astro/tajkonautę Żeby było śmieszniej, chińczycy sami używają w tekstach po angielsku słowa "astronauta", a w tekstach po rosyjsku "kosmonauta" (źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Astronaut#Chinese )
 11. Dokładnie Jeżeli ktoś dalej nie rozumie, polecam grafikę http://upload.wikime...Mond_Grafik.svg i znalezienie na niej punktu EML-2 i jego położenie względem Słońca kiedy księżyc jest w nowiu (pozycja "1")
 12. A ja dlaczego jest zwolennikiem nauczania łaciny (znam zalety znajomości j. łacińskiego i argumenty zwolenników jej nauczania, m. in. łatwiejsza nauka niektórych innych języków, itp., ale być może pan dr hab. ma też swoją oryginalną i ciekawą odpowiedź na to pytanie, skoro tak wyraźnie to podkreśliliście w opisie). I, jako człowiek interesujący się historią, jednak mający wciąż niewielką wiedzę (jestem młody i mam ogromny głód wiedzy) - czy pan dr hab. poleciłby jakieś ciekawe publikacje albo generalnie źródła, z których "zwykły" (czyt.: "głupi") człowiek mógłby trochę się dowiedzieć o relacjach świata śródziemnomorskiego z Chinami (nie muszą być polskojęzyczne) Z bardziej ogólnych pomysłów: czy obecnie, w XXI wieku polscy naukowcy wnoszą znaczący wkład w dalsze badania nad historią i kulturą świata starożytnego (i jeśli tak, to jaki)? Być może On też bierze udział w badaniach nad czymś nowym z tym związanym? Albo: czy, Jego zdaniem, istnieją jeszcze jakieś nieodkryte dzieła (teksty albo generalnie wytwory kultury), które po odkryciu mogłyby zrewolucjonizować nasze spojrzenie na czasy starożytne? (innymi słowy: jaka jest szansa, że spora część naszej wiedzy jest po prostu błędna i może zostać zinterpretowana zupełnie inaczej przez jedno nowe odkrycie) Coś może banalnego: czy badania nad kulturą świata starożytnego wnoszą coś nowego do naszego codziennego życia dzisiaj, wiele wieków później?
 13. Nie znam hebrajskiego, więc na stronie mi trudno znaleźć odpowiedź na jedno pytanie Jaka była różnica w ocenie wiarygodności, o ile była podana w wynikach eksperymentu? I jeszcze jedno pytanie - w jaki sposób oceniano: czy trzeba było binarnie (wiarygodny / nie) i później wyliczali procentowo czy stosowali bardziej złożoną technikę (np. każdy oceniał w skali 1-5 na ile by poparł propozcyję pokoju)? Mam też propozycję odnośnie serwisu Ogromny plus za podawanie źródeł pod artykułami (prowadzicie jeden z bardziej wiarygodnych serwisów moim zdaniem, a niektórzy nawet od Was nieudolnie kopiują wiadomości zmieniając subtelnie znaczenie - np. Onet.pl), ale czy oprócz "ogólnego" źródła (linkującego zwykle do strony głównej gazety / uniwersytetu / organizacji) moglibyście podawać bardziej szczegółowe, o ile istnieją? Np. odnośnik do konkretnego artykułu albo notatki prasowej, jeżeli są dostępne w Internecie?
 14. Picia-mycia, ciekawa literówka Znam ten ból, też jestem programistą i też czasem się serwisami www zajmuję, dzięki za info, że Invision Power Board jest trudne w integracji. Życzę powodzenia Panu programiście Pytanie na przyszłość - jest jakieś określone miejsce (wątek na forum, adres e-mail, może nawet bugtracker) do zgłaszania takich błędów, żeby nie spamować pod artykułami?
 15. czy woda pitna różni się czymś od wody do picia, czy to niezamierzone masło maślane? coś się też chyba zepsuło na stronach niebędących forum, pomimo zalogowania się w prawym górnym rogu ciągle wyświetla się odnośnik "zaloguj się" - nie powinien się przypadkiem wyświetlać mój login, tak jak na stronach forum?
 16. Ciekawe, czy w odwecie jakiś troll patentowy pozwie IBM'a o naruszenie patentu na "oprogramowanie służące do sprawdzania zasadności patentów" albo coś podobnego (biorąc pod uwagę rozmiar portfolio trolli, Watson prawdopodobnie narusza jakieś patenty )
 17. Ciekawe, czy produkcja będzie na tyle opłacalna, żeby ta technologia była masowo stosowana... Osobiście uważam, że baterie to pięta achillesowa wszystkich moich przenośnych urządzeń elektronicznych.
 18. Warto zaznaczyć, że w misjach tych brały udział nie tylko lądowniki, ale też orbitery, z których pierwszy z sukcesem wszedł na orbitę, a drugi miał awarię związaną z utratą paliwa (źródła: http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_2 oraz http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_3 oraz http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_program ), która również mogła być przyczyną utraty komunikacji Ziemia-Mars (może więc zastosowanie chińskiego satelity zamiast swojego jest dobrym posunięciem ). Były to też pierwsze lądowniki zbudowane przez ludzi, które dotarły do powierzchni Marsa.
 19. Może po prostu o to, że doktor Wallis opisał całą sytuację (wypadek dwóch studentów) i dołączył dokumentację medyczną (wyniki sekcji zwłok jednego i stwierdzenie, że drugi stracił pamięć)? Czy Twoje pytanie dotyczy czegoś innego i to ja Ciebie nie zrozumiałem?
 20. Czy to oznacza, że niepotrzebnie się fatygowali, bo będzie można łatwo podważyć zasadność patentu i go obalić (w końcu ktoś to już zrobił przed MS, więc NTT mogłoby się procesować o przyznanie im patentu)?
 21. Też mi się tak wydaje... Chyba, że chodzi o to, że fazy tej planety mogą być zaobserwowane z Ziemi (ale ta informacja jest moim zdaniem pozbawiona sensu ). Czy mógłbym jeszcze prosić Autora o źródło tej informacji, że planeta jest cały czas zwrócona jedną stroną do swojej gwiazdy? Przeczytałem polską i angielską wiki, przejrzałem też podlinkowany tam darkest_world.pdf, ale takowej nie znalazłem, a zainteresowało mnie to
 22. Niech mnie ktoś douczy, co to są fazy planety (jeżeli źle coś rozumiem), bo wydaje mi się, że nie są możliwe do zaobserwowania na tej planecie patrząc z punktu widzenia gwiazdy macierzystej (która ją oświetla)... No, chyba, że fazy planety to coś innego, niż fazy naszego Księżyca
×
×
 • Create New...