Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

"Cyfrowa" mapa mózgu

Rekomendowane odpowiedzi

Liczenie jest bardzo przydatną umiejętnością, jak to jednak robimy? Dzięki wzmożonym wysiłkom naukowcy powiązali ostatnio wzorce aktywności mózgu z postrzeganiem konkretnych cyfr bądź liczby kropek. Oznacza to, że widząc pobudzenie mózgu, można stwierdzić, co zademonstrowano jego właścicielowi (Current Biology).

W ramach wcześniejszych studiów badacze odkryli neurony powiązane z liczbami w mózgach małp. Choć u ludzi udało się wskazać płaty mózgu odpowiedzialne za zadania numeryczne (płaty czołowy i ciemieniowy), dotąd nie powiodło się stworzenie mapy określona cyfra-wzorzec pobudzenia.

Zespół Evelyn Eger z Université Paris-Sud 11 zebrał grupę 10 ochotników. Pokazywano im cyfry lub różnoliczne zbiory kropek. W tym czasie skanowano bruzdę wewnątrzciemieniową - obszar powiązany z reprezentacjami liczb w mózgu.

W przypadku niewielkiej liczby kropek wzorce aktywności mózgu zmieniały się stopniowo, odzwierciedlając uporządkowaną naturę cyfr, dlatego np. pięć znajdowało się gdzieś pomiędzy cztery a sześć. W przypadku prezentacji liczb Francuzom nie udało się zaobserwować postępujących zmian. Naukowcy uważają, że można to wyjaśnić dwojako: albo (na razie) dysponują za mało czułymi metodami, by wykryć następstwo symboli, albo są one kodowane za pomocą bardzo precyzyjnych i subtelnych układów, a to również oznacza za niską czułość stosowanych wpółcześnie metod detekcji.

Eger podkreśla, że w mózgu nadal więcej neuronów koduje liczbę obiektów – starszą ewolucyjnie reprezentację - niż samą abstrakcyjną liczbę. Badacze z naciskiem powtarzają, że skoro zbiór liczb całkowitych jest zbiorem nieskończonym, jest mało prawdopodobne, by w mózgu istniała reprezentacja dla każdej z nich. Niższe liczby mają w mózgu czytelniejsze sygnatury, co najprawdopodobniej wiąże się z częstością ich użycia. W przyszłości trzeba będzie m.in. rozstrzygnąć, jak reprezentacje oddziałują na siebie podczas dokonywania obliczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...