Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bateria z papieru

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze pracujący nad bateriami przyszłości sięgają po coraz to nowe materiały. Tym razem udało się stworzyć wydajne baterie z celulozy. Cała tajemnica tkwi w pokryciu jej odpowiednim materiałem. Jest nim obiecujący polimer - polipirol (PPy). Jego właściwości znane są od dawna, jednak dotychczas był on uznawany za zbyt mało wydajny. Jednak Albert Mihranyan i jego koledzy zdali sobie sprawę, że pokrywając PPy duże powierzchnie i odpowiednio dobierając grubość warstwy polimeru, można znacząco zwiększyć jego pojemność oraz parametry ładowania i rozładowywania.

Uczeni odkryli, że możliwe jest wyprodukowanie wydajnej baterii, jeśli pokryjemy włókna celulozy cienką, liczoną w nanometrach nieprzerwana warstwą PPy, a z samych włókien wyprodukujemy papier o wyjątkowo wysokiej porowatości. Do swojej baterii użyli zatem celulozy z pewnego gatunku alg. Celuloza ta jest tak porowata, że jej powierzchnia jest 100-krotnie większa od powierzchni celulozy z drewna. Dzięki temu na niewielkim skrawku papieru z alg otrzymujemy duża powierzchnię PPy, dzięki czemu możliwe jest wyprodukowanie wydajnej baterii.

Jej produkcja jest wyjątkowo prosta także i dlatego, że obie elektrody są zbudowane z identycznych części, a przedzielono je prostym filtrem z papieru zanurzonego w chlorku sodu, który działa jak elektrolit. Różnica potencjałów jest taka, jak różnica pomiędzy tlenową a zredukowaną formą PPy.

Nowa bateria ładuje się szybciej niż jej konwencjonalne odpowiedniki i powinna szczególnie dobrze sprawdzać się w elastycznej elektronice, którą będzie można wbudowywać w ubrania czy opakowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...