Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zadebiutują chipsety nForce 600

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszej połowie listopada na rynek trafią chipsety Nvidii z serii nForce 600. W ramach nowej rodziny zadebiutują m.in. układy nForce 680i SLI, 650i SLI oraz 650i Ultra – wszystkie przeznaczone do współpracy z podstawką Socket 775 Intela.

Zadaniem kości 680i SLI będzie zastąpienie układu nForce 590 SLI Intel Edition, w której występują problemy ze zwiększeniem taktowania magistrali systemowej powyżej 1066 megaherców. nForce 680i SLI ma oficjalnie współpracować z 1333-megahercową magistralą. W połączeniu z łatwymi do podkręcenia procesorami Core 2 Duo da to większe możliwości overclockerom.

Producent poprawił również obsługę pamięci DDR2, dzięki czemu nowy chipset może obsługiwać układy DDR2-1200. nForce 680i SLI obsługuje nie tylko 2 złącza PCI Express x16, wiadomo, że poradzi sobie z trzecim złączem. Tym samym Nvidia przygotowała się do rywalizacji z trzyprocesorową technologią ATI. Posiadacze płyty głównej z tym chipsetem skorzystają z technologii Gigabit Ethernet, FirstPacket (służy optymalizacji wymiany pakietów i powstała przede wszystkim o miłośnikach sieciowych rozgrywek), DualNet (to po prostu dwie gigabitowe karty sieciowe) i innych technologii przyspieszających łączność. Do dyspozycji pozostaje też dźwięk w formacie HD, sześć kanałów SATA II oraz RAID 0, 1, 0+1 i 5.

Osoby mniej zamożne będą mogły wybrać układy nForce 650i SLI lub 650i Ultra. Żaden z chipsetów oficjalnie nie współpracuje z 1333-megahercową magistralą systemową,chociaż Nvidia twierdzi, że można je podkręcić powyżej nominalnej wartości. Układ 650i SLI obsługuje dwa złącza PCI Express x16. Od chipsetu 650i Ultra różni się tylko tym, że ten drugi radzi sobie tylko z jedną kartą graficzną.

Poza tym oba chipsety są identyczne. Wyposażono je zatem w obsługę pamięci DDR2, wolniejszych jednak niż 1200 megaherców. Radzą sobie też z czterema portami SATA II oraz RAID 0, 1, 0+1 i 5. Obsługują też Gigabit Ehternet i FirstPacket.

Płyty główne z chipsetami nForce 680i SLI będą kosztowały ponad 200 USD, a płyty z pozostałymi dwiema kośćmi – mniej niż 150 dolarów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł

Niech zadebjutuje raz naprawde dobra Płyta główna.

16GB DDR3 RAM-u obsługa 2 x CPU 3.6GHz x 6 core

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Podczas konferencji dla analityków, przedstawiciele Intela ujawnili kolejne szczegóły dotyczące błędu w chipsecie dla platformy Sandy Bridge. Wiceprezes Steve Smith zapewnił, że wszystkie układy przeszły rygorystyczne testy zarówno samego Intela jak i OEM. To nie jest problem funkcjonalny. W rzeczywistości to problem statystyczny - mówił.
      Intel ocenia, że w ciągu trzech lat degradacji może ulec około 5% z dostarczonych od 9 stycznia układów. Jednak jak na razie brak informacji o tym, by rzeczywiście doszło do takiego przypadku.
      Przypomnijmy, że w chipsetach z rodziny Series 6 (nazwa kodowa Cougar Point) może dochodzić do zwiększenia się stosunku liczby błędów do prawidłowych bitów (BER - bit-error rate) w module obsługującym interfejs SATA. Z czasem błędów może być tak dużo, że SATA przestanie działać.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Intel poinformował o znalezieniu błędu projektowego w chipsetach dla platformy Sandy Bridge. Układy z rodziny Series 6 (nazwa kodowa Cougar Point) zawierają błąd w module obsługującym interfejs SATA. Może to prowadzić z czasem do pogorszenia się wydajności urządzeń, które z niego korzystają.
      Intel zatrzymał wysyłkę wadliwych chipsetów ze swoich fabryk, poprawił projekt i rozpoczął produkcję układów pozbawionych tego błędu.
      Wadliwe kości po raz pierwszy opuściły fabryki Intela 9 stycznia, więc mogły trafić do rąk stosunkowo niewielkiej liczby użytkowników. Tym bardziej, że Cougar Point sprzedawano klientom końcowym tylko z czterodzeniowymi platformami Core i5 oraz Core i7 drugiej generacji.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Zatwierdzony standard USB 3.0, oferujący nawet 10-krotnie szybszy transfer danych od poprzedniej wersji, nie rozpowszechni się w bieżącym roku. Niektórzy producenci płyt głównych już umożliwiają korzystanie z nowego rozwiązania, jednak oferta taka jest bardzo ograniczona.
      Analityk firmy In-Stat, Brian O'Rourke stwierdził, że do rozpowszechnienia się USB 3.0 konieczne jest zintegrowanie tej technologii z chipsetami. Kluczowe znacznie ma w tym momencie polityka Intela - największego na świecie producenta układów scalonych. Jednak, jak mówi O'Rourke, Intel ma zamiar przygotować chipsety z obsługą nowej technologii dopiero w przyszłym roku.
      Co prawda sam Intel oficjalnie nie przedstawił żadnych planów dotyczących zaadaptowania nowego standardu, jednak jeden z przedstawicieli koncernu powiedział, że ze wdrażaniem tej technologii trzeba poczekać na pojawienie się kolejnej klienckiej wersji Windows. Ta trafi na rynek nie wcześniej niż w roku 2012, chociaż nie można wykluczyć, że obsługa nowego standardu pojawi się w którymś z Service Packów dla Windows 7.
      W związku z decyzją Intela, producenci sprzętu nie spieszą się z tworzeniem urządzeń dla USB 3.0, a to oznacza z kolei, że na Intela nie jest wywierana presja, by przyspieszył adaptowanie tej technologii.
      Główny konkurent Intela, AMD, informuje, że firmowy chipset 890X będzie obsługiwał USB 3.0, ale jedynie za pomocą złącza PCI Express.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      AMD zapowiedziało sprzedaż chipsetu, który powstał z myślą o współpracy z systemem Windows 7. Układ AMD 785G w tandemie z procesorami Athlon II ma zapewnić użytkownikowi maksymalne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszego OS-u Microsoftu.
      W kości zintegrowano kartę ATI Radeon HD 4200 i zaimplementowano obsługę DirectX 10.1. Ponadto użytkownik znajdzie w niej wbudowaną jednostkę UVD2, która umożliwia bardziej efektywne dekodowanie i technologię ATI Stream, zwiększającą efektywność działania aplikacji. Chipset obsługuje porty HDMI 1.3 oraz DisplayPort, wspiera SidePort Memory dla DDR2 i DDR3 oraz obsługuje technologię RAID.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Analitycy z firmy Jon Peddie Research uważają, że do roku 2012 rynek tradycyjnych zintegrowanych rdzeni graficznych przestanie istnieć. Zostanie on zastąpiony innymi rozwiązaniami.
      Najpierw w latach 2010-2012 będziemy świadkami integrowania procesorów graficznych jako osobnych kości na płycie głównej. Później GPU zostaną połączone z CPU. Tym samym rdzenie graficzne w chipsecie stracą rację bytu.
      Już w pod koniec bieżącego roku na rynek ma trafić 32-nanometrowy procesor Intela o kodowej nazwie Arrendale. Producent zintegruje w nim CPU z GPU. W 2011 roku będzie można kupić podobny produkt AMD.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...