Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Leczniczy chwast-kosmopolita

Rekomendowane odpowiedzi

Ołownik łatkowaty (Pueraria lobata), pospolite pnącze zawleczone do wielu krajów i uznawane w nich za chwast, może już niedługo zyskać uznanie w oczach ludzi. Wiele wskazuje na to, że ekstrakt z korzeni tej rośliny skutecznie zwalcza objawy tzw. syndromu metabolicznego, jednej z najczęstszych chorób XXI wieku.

Naturalnym areałem ołownika łatkowatego, znanego także jako kudzu, są południowo-wschodnie wybrzeża Azji oraz Oceania. Roślina ta ma jednak niezwykłe zdolności adaptacyjne, o czym świadczy szybkie zajmowanie przez nią nowych stanowisk m.in. w Ameryce Północnej i Afryce Południowej, a nawet na Kaukazie.

Bardzo szybkie rozprzestrzenianie się kudzu przysporzyło jej złej sławy, w wielu krajach jest bowiem uznawana za bardzo inwazyjny i coraz bardziej pospolity chwast. Już niedługo ludzie mogą jednak zacząć patrzeć na tę roślinę łaskawszym okiem.

Jak wynika z prowadzonych w ostatnich latach badań, ekstrakt z korzeni P. lobata zawiera znaczną ilość przeciwutleniaczy z grupy polifenoli. Związki te mogą być skutecznym lekarstwem przeciwko syndromowi metabolicznemu - zespołowi zaburzeń objawiającemu się m.in. podwyższonym ciśnieniem tętniczym i poziomem cukru we krwi oraz nieprawidłowym poziomem cholesterolu. Ogromna częstotliwość występowania tego schorzenia oraz związane z nim wysokie ryzyko zgonu sprawiają, że lek niwelujący szkodliwe objawy syndromu metabolicznego mógłby stać się niezwykle ważnym narzędziem współczesnej medycyny.

Eksperyment, który doprowadził do odkrycia leczniczych właściwości kudzu, przeprowadzili naukowcy z University of Alabama. Badania wykonano na szczurach obarczonych genetyczną podatnością na nadciśnienie. Zwierzęta karmiono przez dwa miesiące pożywką pozbawioną polifenoli, po czym pokarm podawany części z nich wzbogacono o 0,2% domieszkę ekstraktu z korzeni kudzu. 

Po dwóch miesiącach od zmiany diety zwierzęta spożywające ekstrakt z ołownika ważyły mniej, a do tego miały niższe ciśnienie krwi oraz mniejszą zawartość glukozy, cholesterolu i insuliny we krwi. Wyniki te świadczą o wysokiej skuteczności roślinnego leku w walce z najważniejszymi elementami syndromu metabolicznego. 

W badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano jakichkolwiek szkodliwych efektów stosowania ekstraktu z kudzu. Lekarze przestrzegają jednak przed przyjmowaniem tego leku, gdyż nie przeprowadzono jeszcze stosownych testów na ludziach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...