Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
k0mandos

Patent

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie. Otóż wpadłem na moim zdaniem bardzo dobry pomysł na rozwiązanie pewnego mechanicznego problemu, z którym bardzo wielu ludzi spotyka się na co dzień. Co z tym fantem zrobić? Nie mam technologii do produkcji tej rzeczy, a zwrócenie się z ideą do samych firm będzie raczej frajerstwem. Jak działają dokładnie patenty? Ile to kosztuje, itd? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm nie mam pojęcia ale myślisz że jak zwrócisz się do firm i opowiesz im o jakimś rozwiązaniu a one uznają że dobre, to wprowadzą i nic się nie odwdzięczą?pytam bo nie wiem jak to jest,czy są w ogóle jakieś prawne rozwiązania na takie coś(coś w rodzaju znaleźnego),czy tylko patent utrzymuje pomysł przy pomysłodawcy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są trzy opcje.

 

1. Idziesz do rzecznika patentowego, czyli najczęściej prawnika wyspecjalizowanego w pośrednictwie pomiędzy wynalazcą i Urzędem Patentowym RP. On się wszystkim zajmuje za określoną opłatą (niestety, dość wysoką!)

2. Idziesz do firmy i umawiasz się na rozmowę o wspólnym opracowaniu patentu. Przed rozmową spisujesz umowę, w której przedstawiciele firmy zobowiązują się do nierozpowszechniania, niewyjawiania i niewykorzystywania informacji, które się w tej rozmowie pojawią (pod groźbą b. wysokiej kary umownej), ale umowa ma nie zawierać szczegółów! One się pojawiają dopiero na samej rozmowie (najlepiej w obecności notariusza), podczas której protokołujecie, jak wygląda wynalazek. Wtedy masz pełną ochronę pomysłu nawet wtedy, kiedy firma poznaje szczegóły wynalazku.

3. Załatwiasz sprawę na własną rękę w Urzędzie Patentowym - tu również jest wnoszona opłata, ale nieco niższa niż w przypadku współpracy z rzecznikiem. Problem jest w tym, że procedura wymaga niemałej wiedzy z tego zakresu i umiejętności pisania podobnych wniosków, która, jeśli wierzyć mojemu wykładowcy, jest naprawdę trudna.

 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem :) Aha, no i pamiętaj, żeby nie wyjawiać, na czym ma polegać wynalazek! Wtedy tracisz prawo do patentu, bo wynalazek przestanie być "nieoczywisty" (ot, słówko z żargonu - właśnie dlatego tak trudno pisze się wnioski ;) )!! Warto pomyśleć nad spisaniem umowy z kolegą, w której zobowiązujecie się do tajemnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;D ;D ;D powodzenia i uważaj na biura patentowe z zagranicy (żeby pierwsi nie opatentowali twojego wynalazku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że na opatentowanie wynalazku czeka się zwykle bardzo długo

k0mandos,tylko nie zapomnij napisać później jak Ci poszło z patentem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak już widać ktoś na taki bajer wpadł ;)

http://www.allegro.pl/item516784803_sluchawki_douszne_do_mp3_mp4_zwijany_przewod.html

Ja w takich kwestiach zazwyczaj jest sceptykiem, bo wiem, że są ludzie, którzy żyją z szukania takich rozwiązań. Ale to faktycznie wydawało mi się realne, gdy w pociągu 5 minut walczyłem ze swoimi słuchawkami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

k0mandosie, prześledź to rozwiązanie.

Zobacz jaka była droga tego myku w prawie patentowym lub firmowym.

A może jest to tak rzecz prosta, że nie jest opatentowana.

 

Ty to prześledź i nam donieś, w końcu to Twój patent ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można opatentować wynalazku, który już został wdrożony. Przykro mi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Zresztą, nawet jeżeli nie byłoby to zastosowane w słuchawkach, to już dawno jest to w myszkach do laptopów chociażby, więc... ;)

 

Cóż, czekam na kolejne problemy jakie przyniesie mi podróż pociągiem do szkoły ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...