Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

DFI wycofuje się z rynku?

Rekomendowane odpowiedzi

W Sieci pojawiła się informacja, jakoby firma Diamond Flower Information, szerzej znana jako DFI, miała wycofać się z rynku płyt głównych dla pecetów. DFI od kilku już lat produkuje płyty główne z serii LANParty, cieszące się olbrzymim uznaniem overclockerów i zapalonych graczy komputerowych.

Utrzymująca się jednak na niewysokim poziomie sprzedaż tych płyt ma jakoby skłonić DFI do porzucenia ich produkcji i skoncentrowaniu się na głównym źródle dochodów firmy - płytach głównych dla systemów przemysłowych.

Taki ruch byłby zgodny z obserwowanym ostatnio trendem wycofywania się małych producentów płyt głównych z rynku.

W 2001 roku DFI było 7. producentem płyt głównych na świcie i posiadało swoije oddziały w USA, Europie i Chinach. W ciągu ostatnich 18 miesięcy doszło jednak do sporych zmian na rynku płyt głównych. Walton kupił duże udziały w Chaintechu, Abit został kupiony przez USI, Leadtek Research nawiązał ścisłą współpracę z Foxconnem, a Gigabyte związał się z Asusem. Konsolidacja rynku w rękach wielkich graczy mogła wpłynąć na decyzję DFI.

Przedstawiciele firmy nie chcieli jednak skomentować powyższych doniesień.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Jeden z wielkich producentów płyt głównych zniknie z rynku w ciągu najbliższych trzech lat. Tak dramatyczne zmiany na rynku przewiduje wiceprezes MicroStar International.
      Obecnie największymi producentami płyt głównych są Asustek Computer, Gigabyte Technology, EliteGroup Computer Systems (ECS) i właśnie MicroStar International (MSI).
      Henry Liu, wiceprezes MSI uważa, że na rynku nie ma miejsca dla tylu gigantów i jedna z firm nie poradzi sobie konkurując z innymi.
      Przyczyną takiego stanu rzeczy jest stagnacja na rynku komputerów stacjonarnych. Już się on nie powiększa, a więc jeśli któraś z firm dostarcza nań więcej płyt głównych, to zawsze odbywa się to kosztem innego przedsiębiorstwa. Ponadto utrzymanie się na rynku wymaga olbrzymich nakładów na prace badawczo-rozwojowe, ulepszanie linii produkcyjnych i prace projektowe. W takich warunkach jeden z gigantów nie dotrzyma kroku pozostałym.

      W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami licznych przejęć i fuzji na rynku płyt głównych. Nie doszło, co prawda, do najbardziej sensacyjnego z nich, czyli połączenia się Gigabyte'a i Asustega w firmę Gigabyte United, jednak rynkowy trend nie został zatrzymany. Pojawiły się nawet pogłoski o możliwym przejęciu MSI przez Asusteka.
      Aktualizacja:
      Powyższa informacja została zaktualizowana. Poprzednio błędnie poinformowaliśmy, że ze rynku zniknie MSI. Informacja ta okazała się nieprawdziwa.
      Za nieporozumienie przepraszamy firmę MSI oraz jej klientów. 
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Podczas wspólnej konferencji firmy Asustek i Gigabyte potwierdziły informacje o połączeniu. Gdy Gigabyte zakończy pewne procedury prawne, Asustek dokona niezbędnych inwestycji i powstanie wspólne przedsiębiorstwo.
      Początkowe inwestycje w produkcję płyt głównych i kart graficznych sprzedawanych pod marką Gigabyte'a wyniosą 244 miliony dolarów. Gigabyte będzie posiadaczem 51% udziałów w nowej firmie. Resztę obejmie Asustek. Przedsiębiorstwo rozpocznie działalność 1 stycznia 2007 roku. Przedstawicielom Gigabyte'a obejmą 7 miejsc w radzie nadzorczej, w tym 5 kierowniczych. Asustekowi przypadną 3 miejsca, w tym 2 kierownicze.
      Rynek płyt głównych w 2005 roku był warty 8,09 miliarda USD, a jego wartość wzrastała jedynie o 2,2% rocznie. W takiej sytuacji producenci uznali, że jedynie współpraca może wzmocnić ich pozycję, przyznał Johnny Shih, prezes Asusteka. Jego firma, największy na świecie producent płyt głównych, jest właścicielem dwóch znanych marek. Asrock produkuje płyty główne na rynek tanich komputerów, a płyty Asusa skierowane są do średnio- i najbardziej wydajnych maszyn. Gigabyte i Asustek zamierzają wzmocnić swoją obecność właśnie na rynku produktów skierowanych dla bardziej wymagających klientów.
      Obecnie rynkowe udziały obu firm łącznie wynoszą 50-60%. Połączenie pomoże wzmocnić im swoje działy badawczo-rozwojowe i marketingu.
      Nieoficjalnie mówi się, że umowa skierowana jest przede wszystkim przeciwko Foxconnowi, przedsiębiorstwu, które zaczynało jako firma produkująca płyty główne na zlecenie, a która od dwóch lat bada możliwości wypromowania własnej marki. Trzeba przy tym wspomnieć, że część produktów Gigabyte'a powstaje właśnie w fabrykach Foxconna. W roku 2005 Foxconn wyprodukował 40 milionów płyt głównych, a Asustek - 52 miliony. Obecnie oba przedsiębiorstwa planują zwiększenie produkcji. Asustek obawiał się, że Foxconn spróbuje przejąć Gigabyte'a. Dlatego też zdecydował się na podpisanie umowy o stworzeniu wspólnej firmy. Przewiduje ona również, że Gigabyte zerwie współpracę z Foxconnem i będzie składał zamówienia u Asusteka.
       
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Asustek Computer, największy na świecie producent płyt głównych, chce podobno przejąć innego producenta – Gigabyte Technology. Informacje o przejęciu pojawiły się w kilku azjatyckich serwisach internetowych.
      Ewentualny zakup Gigabyte'a to część planów Asusteka, który chciałby kontrolować 45% światowego rynku płyt głównych.
      Nowa firma, powstała z połączenia obu przedsiębiorstw, mogłaby jeszcze w bieżącym roku dostarczyć 78 milionów płyt. Dodatkową korzyścią dla Asusteka byłoby wchłonięcie działu badawczo-rozwojowego Gigabyte'a oraz ponad 50-procentowy wzrost produkcji i przychodów w 2006 roku.
      Asustek to jedna z firm Wielkiej Czwórki, do której zalicza się także ECS, Gigabyte i MSI. Konkurują one z Foxconnem, przedsiębiorstwem, które zaczynało jako firma produkująca płyty główne na zlecenie, a która od dwóch lat bada możliwości wypromowania własnej marki. Trzeba przy tym wspomnieć, że część produktów Gigabyte'a powstaje właśnie w fabrykach Foxconna.
      W roku 2005 Foxconn wyprodukował 40 milionów płyt głównych, a Asustek – 52 miliony. Obecnie oba przedsiębiorstwa planują zwiększenie produkcji.
      Rynkowa ofensywa Foxconnu stwarza zagrożenie nie tylko dla Asusteka, ale także dla mniejszych graczy. Dlatego też od pewnego czasu pojawiały się informacje, że Gigabyte szuka możliwości połączenia się z innym przedsiębiorstwem. Mówiono o rozmowach pomiędzy tą firmą a MSI.
      Obecnie Asustek i Gigabyte zaprzeczyły, że mają zamiar się połączyć.
      AKTUALIZACJA: Gigabyte i Asustek razem
       
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...