Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
thibris

Wiatr

Rekomendowane odpowiedzi

Czy forumowi klimatolodzy znający się troszkę na fizyce mogliby mi powiedzieć jak wielka jest potrzebna siła wiatru (km/h) aby przesuwać po płaskiej powierzchni człowieka ważącego 90kg. Nie chodzi mi o podmuch wiatru, który kogoś przewróci, ale o wiatr wiejący ze stałą prędkością, który tego człowieka będzie spychał ruchem jednostajnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakich gabarytów ten człowiek (mniej) i po jakim podłożu (więcej). Musiałby być nachylony pod pewnym kątem, tak, żeby się nie przewrócił w żadną stronę (ze względu na środek ciężkości oraz momenty sił wywoływane przez wiatr względem podłoża).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że gabaryty standardowe: 180-185cm. Podłoże specjalnie opuściłem :D Ale załóżmy zniszczoną kostkę brukową (żeby były jakieś nierówności). Oczywiście osoba ta się nachyla pod niewielkim kątem w kierunku z którego wiatr wieje, ale idzie w kierunku do wiatru prostopadłym.

Może wyjaśnię o co chodzi. Byłem w górach i zwiewał mnie ze szlaku wiatr (targał moimi 90kg jak szmatą do podłogi). Nachylałem się do wiatru i opierałem buty o wierzchołki kamieni - nic to nie dawało. Na podłożu kamienie(skałki) plus śnieg, ale nie było mowy o ślizganiu się po podłożu. Zastanawiałem się jak silne musiały być podmuchy tego wiatru, ponieważ niczego podobnego w życiu nie spotkałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro w szkole spróbuje oszacować na nudnych lekcjach :D Ogólnie nie wiem jak współczynnik tarcia będzie dla kostki, jak znajdę jakieś wartości dla innego materiału, to policzę dla innego. Jak komuś się jeszcze nudzi, to niech się pobawi - porównamy wyniki.

 

P.S.

 

Może być gumowa podeszwa o beton? :)http://www.iwiedza.net/wiedza/058.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Interesuje Cię siła potrzebna do ruszenia, czy do ustalenia tej prędkości (jak widać po współczynnikach, aby ruszyć człowieka potrzebny będzie silniejszy podmuch).

Tak jak mówię, dzisiaj mam trochę nauki, jutro spróbuję policzyć.

 

Jeszcze jedno, trzeba trochę przybliżać:

Jest wyznaczany empirycznie, bądź metodami CFD. Jest to bezwymiarowy współczynnik, zależny od kształtu, kątowej orientacji poruszającego się ciała, liczby Reynoldsa (Re) i liczby Macha (Ma). Dla kuli Cx wynosi około 0,45 a dla samochodów osobowych około 0,30. Rośnie znacznie przy zbliżaniu się do prędkości dźwięku w płynie, co przyczyniło się do powstania określenia bariera dźwięku.

Przyjmę dla człowieka 0.5 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Interesuje Cię siła potrzebna do ruszenia, czy do ustalenia tej prędkości (jak widać po współczynnikach, aby ruszyć człowieka potrzebny będzie silniejszy podmuch).

Nie wiem czym się to będzie różniło - mnie tam ruszało z miejsca cały czas. Gdyby nie usilne powroty w kierunku szlaku (przeciwnym do przepaści) to mogłoby mnie tu już dzisiaj nie być :D

 

Ciekawe czy jest w ogóle możliwe wyznaczenie (ze względnie niewielkim marginesem błędu) prędkości wiatru, przy takich danych :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jest tarcie statyczne i dynamiczne. Jak położysz klocek, to inną siłę musisz przyłożyć, aby go ruszyć z miejsca, a inną (mniejszą) aby potem poruszał się ruchem jednostajnym. Z człowiekiem jest podobnie.

Aż tak wiało, gdzie byłeś? Całe szczęście, że się dobrze skończyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję: thibris chodził po Tatrach... Pytanie, ile tych Tatr wypił, że tak ciężko się chodziło :D:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, ile tych Tatr wypił

;D szyderczy jesteś

Ale swoją drogą fuuuj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadłeś - skromnie byłem na Babiej Górze nocą :D Chociaż pogoda nas pokonała, a sam alkohol dawno wyparował.

Nie wiem czy to będzie tarcie statyczne, czy dynamiczne. Być może nawet nie da się tego obliczyć w ten sposób. Myślałem tylko, że ktoś wie że na przykład: wiatr o prędkości 90 km/h potrafi zdrowego mężczyznę zwalać z nóg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kwestia przybliżeń. Jutro dostaniesz mój wynik (albo nawet dzisiaj).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie zabawnie wyszło :D Jeżeli pominąć to, że człowiek się nachyla, stąd pominąć siłę nośną i przyjmując jego powierzchnię jako wysokość razy 0.4 m, to równowaga sił wyszła mi dla prędkości 150 km/h :) Ale nie wiem, czy wcześniej nie zostałby uniesiony przez siłę nośną, albo jeszcze coś gorszego mogłoby się z nim stać 8)

 

Sam fakt pominięcia siły nośnej zwiększa tą prędkość, bo człowiek mocniej naciska na ziemię, stąd większe tarcie. Jutro pobawię się w dokładniejsze obliczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...