Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
przemask84

Jaka jest pojemność życiowa płuc słonia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Zna ktoś może odpowiedz na to nurtujące pytanie? Spędziłem wiele godzin na szukaniu odpowiedzi ale niestety bez rezultatu.

 

Gorąco pozdrawiam i proszę o pomoc.

 

 

Przemyslaw Kwiatkowski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam - co to jest pojemność życiowa ? Ile takie płuca mogą żyć ? Czy ile takie płuca przez całe życie mogą przepompować powietrza ?

Podejrzewam, że do sprawdzenia samej pojemności płuca słonia wystarczy znać jego rozmiar i porównać z ludzkim. Rozmiar i pojemność ludzkich płuc na pewno da się gdzieś w necie znaleźć. Ze słoniem pewnie będzie gorzej, bo to rzadko hodowane zwierzątka chyba są :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam - co to jest pojemność życiowa ?

Istnieje bardzo jasna definicja tego określenia :D

 

Podejrzewam, że do sprawdzenia samej pojemności płuca słonia wystarczy znać jego rozmiar i porównać z ludzkim.

Popatrz na nos słonia i człowieka w proporcji do reszty ciała i odpowiedz sobie, czy na pewno proporcje ciała muszą być zachowane. Szczególnie zwróć uwagę na to, że słonie na codzień są jednak znacznie mniej dynamicznymi stworzeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje bardzo jasna definicja tego określenia :D

Nie wiedziałem - logicznie jakoś "pojemność życiowa" mi dziwnie brzmiała. Dałem plamę.

Popatrz na nos słonia i człowieka w proporcji do reszty ciała i odpowiedz sobie, czy na pewno proporcje ciała muszą być zachowane. Szczególnie zwróć uwagę na to, że słonie na codzień są jednak znacznie mniej dynamicznymi stworzeniami.

Chodziło mi o rozmiar płuc słonia i ich porównanie z płucami ludzkimi. Chyba nie dość jasno się wyraziłem.

Zakładałem oczywiście, że sprawność ludzkich i słoniowatych płucek w stosunku do ich wielkości jakoś bardzo się nie będzie różniła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą pojemnością może być właśnie przeróżnie,  bo zwierzęta mają różny poziom aktywności. Im jest on większy, tym (w uproszczeniu) większe płuca są potrzebne. Dlatego właśnie mówię o tym, że to wcale nie musi być takie oczywiste przeliczenie na centymetrów sześciennych na kilogram masy ciała. Warto jeszcze wziąć poprawkę na to, że im większe płuca, tym mniej wydajna jest ich wentylacja! Czysta fizyka i przepływ płynów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej pojemnosci zyciowej, to faktycznie jakis bialy kruk :)

 

Szukajac odpowiedzi natrafilem na ciekawostke, cyt :

Afrykańskie słonie są zdolne do nurkowania, ponieważ otaczająca ich płuca tkanka, zwana opłucną, jest odmiennie zbudowana niż u pozostałych ssaków - twierdzi amerykański naukowiec dr John West z University of California w San Diego. Dzięki szczególnie gęstemu utkaniu opłucnej słonie mogą swobodnie spacerować po dnie afrykańskich jezior. Oddychają przez wystawioną ponad powierzchnię trąbę, nie ryzykując przy tym, że w ich płucach zgromadzi się woda. Według dr. Westa jego odkrycie potwierdza hipotezę, że słonie pochodzą od zwierząt prowadzących wodny tryb życia.

 

Jakos do tej pory nie kojarzylem sloni ze stworzeniami prowadzacymi wodny tryb życia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie :D nawet grono doktorow z profesorem katedry fizjologi na czele nie zna odpowidzi na to pytanie. a moze posiada ktos znajomego zoologa/fizjologa ktory posiadal by nalezyta wiedze z tego zagadnienia? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam widziałem słonia:

Kontakt

2008-07-03 10:08:46

 

http://zoo-krakow.pl/showdoc.php?doc=72

Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie

 

dr Józef Skotnicki - dyrektor

mgr inż. Teresa Grega - z-ca dyrektora ds. hodowlanych

 

ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14

30-232 Kraków

 

tel: 0-12/425-35-51, 425-35-52

fax: 0-12/425-27-10

Sekretariat dyrektora w.19

Z-ca dyrektora ds.hodowlanych w.10

Kadry w.16

Księgowość w.41

Główny księgowy w.21

 

Dział Hodowlany w.14

Egzotarium w.15

Małpiarnia w.28

Dział Leśny w.12 lub w.25

Sprzedaż drewna w.17

Dział Administracyjno-Gospodarczy w.24

Brygada Remontowo-Budowlana w.32

 

 

adresy e-mail:

Sekretariat

zoo@zoo-krakow.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam widziałem słonia:

Kontakt

2008-07-03 10:08:46

 

ROTFL, doceniam poczucie humoru w tej jakze konkretnej wypowiedzi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...