Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Układ scalony sam się buduje

Recommended Posts

Obecnie układy scalone produkuje się korzystając ze specjalnych masek, światła i światłoczułych związków chemicznych. Zespół europejskich fizyków stworzył coś, co można uznać za samodzielnie budujący się układ scalony.

Uczeni wykorzystali roztwór organicznego półprzewodnika o długich molekułach i połączyli go z długim łańcuchem węgla, który miał na końcu grupę krzemową, działającą jak kotwica. Następnie w roztworze tym zanurzyli wstępnie przygotowaną płytkę krzemową, na której znajdowały się elektrody.

Okazało się, że molekuły samoistnie utworzyły połączenie pomiędzy elektrodami. Kolejne testy wykazały, że stworzony w ten sposób układ scalony działa.

Naukowcy stwierdzili, że całość pracuje lepiej, niż sądzili. Co prawda obecnie tak tworzone chipy są mało wydajne, jednak akademicy wierzą, że wraz z ulepszaniem składu roztworu i techniki produkcyjnej, uda się doprowadzić do sytuacji, w której samodzielnie budujące się układy scalone będą bardziej wydajne od kości tworzonych tradycyjnymi metodami.

Jak przeczytałem tytuł to pomyślałem: czyżby następny klocek w budowie sztucznej inteligencji? Ale trochę za wcześnie się zapaliłem.

Naukowcy stwierdzili, że całość pracuje lepiej, niż sądzili. Co prawda obecnie tak tworzone chipy są mało wydajne, jednak akademicy wierzą, że wraz z ulepszaniem składu roztworu i techniki produkcyjnej, uda się doprowadzić do sytuacji, w której samodzielnie budujące się układy scalone będą bardziej wydajne od kości tworzonych tradycyjnymi metodami.

a co taki układ porafi ?? dodawać??

Guest tymeknafali

Na IA będziemy musieli jeszcze swoje odczekać...

Tylko co to ma wspólnego z AI, matrixem i terminatorami ? Gdyby udało nam się stworzyć jakąś AI, która by się zbuntowała przeciw rodzajowi ludzkiemu, to jaką przeszkodą dla niej będzie zbudowanie, czy przejęcie jakiejś fabryki scalaków, czy innych podzespołów ?

Guest tymeknafali

Jeżeli odpowiednio maszyny wychowamy, nawet damy im uczucia, to logiką, skąd by wzięły wzory niszczenia i 'logicznie - bo takie są maszyny' po co miały by nas niszczyć? W końcu możemy się do czegoś przydać ;)

I będziemy im sprzątać, produkować w fabrykach, wykonywać najnudniejszą i najniebezpieczniejszą robotę... zemsta jest rozkoszą bogów ;)

Guest tymeknafali

Mam nadzieje że ludzie nie zrobią maszyn świadczących usługi seksualne, bo to może się w takim razie odbić na nas podczas buntu... ;) ;D :)

Mam nadzieje że ludzie nie zrobią maszyn świadczących usługi seksualne, bo to może się w takim razie odbić na nas podczas buntu... :) ;D :P

W jaki sposób ? Myślisz że maszyny by nas gwałciły i podpalały nasze wsie, racząc się ale i krwią noworodków ? :D

Guest tymeknafali

I robiły krucjaty nawracania w Wielkiego Mecha ;D