Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
Lobo

Woda w Wino

Recommended Posts

Jak widac po artykule ponizej Jezus wiedzial wiecej o chemii niz nam sie zdawalo

On Wino w Krew a Japonscy naukowcy Wode w Wodke ;):)

 

 

Ponizszy artykul zaczerpniety zostal z serwisu wp.pl

 

Tradycyjne syntezy chemiczne wymagają często dużych nakładów energii oraz stosowania niebezpiecznych dla środowiska naturalnego substratów reakcji np. utleniaczy. Dlatego też naukowcy na całym świecie bardzo intensywnie pracują nad nowymi metodami - najczęściej katalitycznymi - produkcji różnych chemikaliów, w tym fenoli, czy alkoholi.

 

 

Fenole włączane są niekiedy do szerszej grupy związków, których cząsteczki zawierają grupę OH, określanych ogólną nazwą - alkohole. Produkcja fenoli jest przykładem nieekologicznych reakcji chemicznych, gdyż po pierwsze, do jej prowadzenia wymagana jest duża ilość energii, a po drugie - proces jest wieloetapowy i konieczne jest użycie silnych trucizn, jako utleniaczy.

 

Japońscy naukowcy, współpracujący z profesorem Tadashi Hattoria z Nagoya University, opracowali nową, zdecydowanie bardziej proekologiczną, katalityczną metodę syntezy fenoli oraz ich pochodnych.

 

Przy wykorzystaniu wzbogaconego platyną dwutlenku tytanu, jako katalizatora reakcji zamiany benzenu w fenol, do przeprowadzenie reakcji konieczne jest użycie jedynie wody (jako źródła tlenu) oraz światła o odpowiedniej długości fali.

 

Katalizator Pt/TiO2 aktywowany światłem powoduje rozbicie cząsteczki wody i powstanie reaktywnych form tlenu, które umożliwiają zajście reakcji tworzenia fenoli poprzez dołączenie do pierścienia benzenowego charakterystycznej grupy wodorotlenowej (OH). Ubocznym produktem reakcji jest wodór, który może być wykorzystany w innych procesach lub jako paliwo.

 

Według naukowców, nowa metoda katalitycznej syntezy fenoli jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku, między innymi ze względu na fakt, iż zachodzi w temperaturze pokojowej (około 20 stopni Celsjusza), w normalnym ciśnieniu atmosferycznym i bez dodatkowych niebezpiecznych reagentów. Jest to też metoda bardzo wydajna i bezodpadowa, bo umożliwia syntezę jedynie tych substancji, o jakie nam chodzi - i to w postaci niemal absolutnie czystych produktów. Procesem można sterować poprzez zmianę długości fali światła aktywującego katalizator, uzyskując różne produkty końcowe reakcji.

 

Jak zauważają japońscy naukowcy, zanim nowa metoda syntezy trafi do przemysłu chemicznego musi jeszcze zostać dokładnie przetestowana i udoskonalona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no to teraz pora by nasze Polmosy wykazały się innowacyjnością i będziem mieli tani alkohol i...(czy tani alkohol nie niesie ze sobą zgubnych skutków społecznych?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tylko co ma wspólnego fenol z etanolem..

Moze chocby to ze Etanol zalicza sie do alkoholi a te z kolei mozna otrzymywac podobnymi sposobami co fenole, pozatym zarowno jedne jak i drugie zawieraja grupy hydroksylowe jest kilka innych wlasciwosci, ktore generalnie kojarza nam fenole z alkoholami dlatego, tez jak mowia niedaleko pada jablko od jabloni ;) Podejrzewam, ze ta teoria rowniez nada sie do produkcji alkoholu w tym wypadku nas interesujacego etanolu:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie byłoby jakby choć raz tytuł odzwierciedlał treść wiadomości. Raczej bywa tak że tytuł musi być sensacją a treść rozczarowaniem.

Substratem w tym wypadku jest nie tylko woda, ale i związek z grupą benzenową. W zasadzie to woda jest tu dodatkiem.

Mowa jest o winie i wódce: w którym zdaniu? Tylko w jednym:

produkcji różnych chemikaliów, w tym fenoli, czy alkoholi.

Ba, nawet nie było w treści jednego słowa o winie i wódce, tylko odwołanie że i z alkoholami próbujemy...

Jak tu się ma tytuł do treści? Nijak.

Równie dobrze mógłbym napisać:

Tytuł: Elisir życia.

Treść: Kiedyś ludzie szukali eliksiru życia. Przy okazji odkryli też kwas siarkowy. Kwas siarkowy jest potrzebny do produkcji... i jedziemy już tylko o kwasie siarkowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...