Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
inhet

''Altruizm'' wśród bakterii

Rekomendowane odpowiedzi

Pewne bakterie glebowe są zdolne do altruizmu wobec swoich niepełnosprawnych ziomków i -by ułatwić im poruszanie się - oddają swoje własne białka błonowe - zaobserwowali Amerykanie. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Science".

 

Szczodre bakterie należą do rodzaju Myxobacteria - rozpowszechnionych na całym świecie bakterii glebowych. Odżywiają się rozkładając resztki organiczne. Aby było im łatwiej przemieszczać się za pokarmem i trawić go, myksobakterie tworzą zgrane grupy, niemal gangi. Wspólnie mogą bowiem wyprodukować wystarczająco dużo enzymów trawiennych.

 

Do stworzenia takiej wspólnoty bakteriom służą delikatne wypustki - tzw. rzęski. Za ich pośrednictwem przylegają do sąsiadującej komórki i wtapiają się w tłum.

 

Jednak niewielka liczba myksobakterii to niepełnosprawne mutanty, które nie posiadają białek odpowiedzialnych za tworzenie rzęsek. W rezultacie są unieruchomione i nie mogą wstąpić w szeregi gangu.

 

Teraz okazało się, że bakterie te mogą liczyć na "pomocną dłoń" (pomocną rzęskę?) ze strony członków wspólnoty. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (Kalifornia).

 

Z ich obserwacji wynika, że mutanty odzyskują zdolności ruchowe, gdy tylko znajdą się w sąsiedztwie normalnych bakterii.

 

Doświadczenia, które przeprowadzili badacze, wykazały, że sprawne bakterie przekazują bakteriom-inwalidom białka błonowe potrzebne do wytworzenia rzęsek i przemieszczania się.

 

"Te bakterie to piękny przykład współpracy" - komentuje prowadzący badania Dale Kaiser. Badacz nie umie na razie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Normalni członkowie grupy doskonale poradziliby sobie bez bakterii-inwalidów.

 

Naukowcy podejrzewają jednak, że bakterie mogą wymieniać w podobny sposób również inne białka. Ten mechanizm może więc przynosić korzyści całej grupie.

 

żródło: PAP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...