Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zaproszenie do VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium”

Rekomendowane odpowiedzi

W imieniu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Fundacji Antares zapraszamy uczniów polskich szkół i ich nauczycieli do udziału w tegorocznej, już VIII edycji naszego Konkursu. Rejestracja uczestników jest otwarta!

Celem Konkursu „Astrolabium” jest upowszechnianie znaczenia i piękna nauk ścisłych, a w szczególności astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych i średnich wszystkich typów. Uczestnictwo w Konkursie pozwala pogłębić i usystematyzować dotychczasową wiedzę astronomiczną, może też być zachętą do samodzielnych obserwacji nieba i dalszego rozwijania astronomicznej pasji.

Nasz Konkurs dedykowany jest, podobnie jak w ubiegłych latach, dla czterech grup wiekowych: uczniów klas I-III, IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich. Przeprowadzany jest w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na wykonaniu przez uczniów publikowanych na stronie Konkursu doświadczeń, opracowanych z osobna dla poszczególnych grup wiekowych. Uczniowie mogą przeprowadzać je samodzielnie lub w grupach, a także z pomocą nauczycieli lub rodziców. W ramach tych doświadczeń mają bezpośredni kontakt z zagadnieniami współczesnej astronomii i posługują się podobnymi metodami i narzędziami, jakie na co dzień wykorzystują naukowcy. W obecnej edycji Konkursu w doświadczeniach poruszona będzie m.in. tematyka zanieczyszczenia światłem, wielozakresowych obserwacji meteorów, aktywności słonecznej, współczesnych wielkich teleskopów do obserwacji nieba oraz radiowej struktury naszej Galaktyki, Drogi Mlecznej. Drugi etap Konkursu będzie polegać na samodzielnym wypełnieniu końcowego testu zdobytej wiedzy, który uczniowie napiszą w zgłoszonych szkołach w kwietniu 2025 r.

Dla uczestników, którzy w teście końcowym uzyskają najwyższe wyniki, przewidujemy atrakcyjne nagrody, w tym profesjonalne teleskopy i lornetki, wejściówki do obserwatoriów, książki i czasopisma o tematyce astronomicznej. W tym roku uczestnictwo w Konkursie „Astrolabium” jest bezpłatne – nie obowiązuje opłata wpisowa. Z przyjemnością informujemy, że Konkurs uzyskał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Już teraz zapraszamy do rejestracji szkoły i uczniów w Konkursie „Astrolabium”! Można to zrobić pod tym adresem: https://astrolabium.oa.uj.edu.pl/


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacja Antares organizują VII edycję konkursu astronomicznego „Astrolabium”. Jego celem jest promowanie nauk ścisłych, przede wszystkim astronomii i badań kosmosu, wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Konkurs przygotowano pod kątem czterech grup wiekowych: klas 1-3, 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Chęć uczestniczenia w konkursie można zgłaszać do końca marca.
      Konkurs podzielono na dwa etapy. W pierwszym z nich uczniowie wykonują doświadczenia naukowe, które przygotowano pod kątem konkretnych grup wiekowych. Doświadczenia są stopniowo publikowane na stronie konkursu.
      W ramach drugiego etapu – w II połowie kwietnia – w szkołach, które się zgłosiły do konkursu, odbędzie się test sprawdzający umiejętności i wiedzę zdobyte podczas rozwiązywania wcześniej publikowanych zadań.
      Na stronie www.astrolabium.org znajdziemy zarówno opis i regulamin konkursu, jak i wszystkie publikowane zadania. To właśnie tam nauczyciele będą mogli się zgłosić i zarejestrować uczniów chętnych do wzięcia udziału.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...