Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Fragment statku z portu w Oslo okazał się starszy, niż sądzono. Pochodzi z końca epoki wikingów

Rekomendowane odpowiedzi

Bjørvika to część Oslo, w której znajduje się port. Tamtejsze dno morskie jest usiane szczątkami statków. W większości sa to jednostki z XVI i XVII w., chociaż zdarzają się zabytki z XV w., a w wyniku prowadzonych właśnie wykopalisk udokumentowano szczątki z XIV w. Jednak starsze pozostałości zdarzają się rzadko. Znaleźliśmy tylko jeden wrak z XIII wieku, mówi archeolog Håvard Hegdal. Nic więc dziwnego, że gdy więc pod pozostałościami nadbrzeża z ok. 1300 roku znaleziono świetnie zachowany fragment statku, początkowo uznano, że pochodzi z tego samego okresu.

Fragment miał jednak inny kształt niż wszystko, co znaleziono w okolicy. Dlatego archeolodzy pobrali fragment drewna i wysłali je do datowania. Byliśmy naprawdę zaskoczeni, gdy nadeszły wyniki. Okazało się, że drzewo, z którego wykonano ten fragment, wykiełkowało w 1035 roku, a zostało ścięte pomiędzy rokiem 1087 a 1100, mówi Hegdal. Fragment łodzi jest więc o około 200 lat starszy niż inne zabytki. Datuje się na koniec epoki wikingów, która nieodmiennie łączy się z postacią słynnego warega i „ostatniego wikinga”, Haraldem Hadradą.

Obecnie uważa się, że to właśnie Hadrada założył Oslo w 1048 roku. Niecałe 20 lat później – w 1066 roku – zginął w bitwie na Stamford Bridge w Anglii, a jego śmierć wyznacza symboliczny koniec epoki wikingów. W czasach, z których pochodzi znaleziony fragment Oslo wciąż było niewielkim miasteczkiem, które jednak już zaczynało rozwijać się w ważne centrum handlowe.

Harald, przyrodni brat pierwszego króla Norwegii, św. Olafa, musiał uciekać po przegranej z Duńczykami bitwie, w której zginął Olaf. Miał wówczas zaledwie 15 lat. Udał się do Kijowa, gdzie służył u Jarosława Mądrego i pojął za żonę jego córkę. W 1034 roku, w wieku 19 lat, wraz ze swoimi ludźmi zaciągnął się do armii cesarza Michała IV Paflagończyka. Znany był pod imieniem Araltes. Odnosił liczne sukcesy w walkach na Sycylii, w Azji Mniejszej i przeciwko Bułgarom. Został dowódcą cesarskiej gwardii przybocznej. Służył trzem cesarzom, angażując się również w spory dynastyczne w Konstantynopolu. Zgromadził wielki majątek.

Hadrada wrócił do Norwegii w 1045 roku, a 2 lata później był samodzielnym władcą. Kolejnych kilkanaście lat spędził na wojnach z Danią, podbił Orkady, Szetlandy i Hebrydy. W 1066 roku wybrał się na podbój Anglii. Zginął we wrześniu w słynnej bitwie pod Stamford Bridge. Jego śmierć uznawana jest za symboliczny koniec epoki wikingów, a Haralda okrzyknięto „ostatnim wikingiem”.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...