Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Narodziny pierwszych galaktyk. Teleskop Webba umożliwił przeprowadzenie unikatowych badań

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop Jamesa Webba pozwolił naukowcom z Uniwersytetu w Kopenhadze zaobserwować jedne z pierwszych galaktyk we wszechświecie. To pierwsze „bezpośrednie” obrazy rodzących się najstarszych galaktyk. Już wcześniej Teleskop Webba pokazał nam wczesne galaktyki na późniejszych etapach rozwoju. Tutaj widzimy ich narodziny, a tym samym, powstawanie pierwszych układów gwiezdnych we wszechświecie, mówi profesor Kasper Elm Heintz, który kierował zespołem badawczym z Instytutu Nielsa Bohra.

Sensacyjne odkrycie zostało opisane na łamach Science. Z artykułu dowiadujemy się o zaobserwowaniu narodzin trzech galaktyk, do których doszło pomiędzy 13,3 a 13,4 miliarda lat temu. Astronomowie obserwowali sygnały z wielkich gromadzących się chmur gazu, w których dochodziło do akrecji. Modele komputerowe przewidywały taki właśnie sposób tworzenia się galaktyk, a teraz – po raz pierwszy – udało się to zaobserwować.

Badacze szacują, że trzy zaobserwowane przez nich galaktyki zaczęły powstawać 400–600 milionów lat po Wielkim Wybuchu. W ciągu pierwszych kilkuset milionów lat po Wielkim Wybuchu powstały pierwsze gwiazdy. Z czasem one i gaz zaczęły tworzyć galaktyki. Właśnie zaobserwowaliśmy ten proces, dodaje profesor Darach Watson. Do wydarzenia tego doszło w epoce rejonizacji, kiedy to promieniowanie jonizujące doprowadziło do ponownego zjonizowania wodoru rozproszonego w przestrzeni kosmicznej.

Sygnał z zimnych, elektrycznie obojętnych chmur wodoru, które utworzyły gwiazdy i galaktyki, jest najstarszym z dotychczas zarejestrowanych sygnałów z kosmosu. Duńscy badacze już zwrócili się z wnioskiem o przyznanie dodatkowego czasu obserwacyjnego na Teleskopie Webba. Chcą stworzyć bardziej dokładną mapę zaobserwowanego gazu i mają nadzieję, że Webb pozwoli im zajrzeć jeszcze dalej w przeszłość.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...