Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Taam Ja' Blue Hole – najgłębszy podmorski lej krasowy na świecie

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół meksykańskich badaczy z Consejo Nacional de Humanidades, Ciencias y Tecnologías-El Colegio de la Frontera Sur poinformował, że podmorski lej krasowy Taam Ja', który odkryto z 2021 roku, to najgłębsza tego typu struktura na świecie. Podmorskie studnie znajdowane są na całym świecie, a najsłynniejsza z nich to Great Blue Hole w pobliżu Belize. Lej znajdujący się u południowych wybrzeży Jukatanu odebrał palmę pierwszeństwa Dragon Hole z Morza Południowochińskiego.

Gdy Taam Ja' Blue Hole został odkryty, dokonano pomiarów jego głębokości za pomocą sonaru, który wskazał, że ma on około 275 metrów głębokości. Meksykańscy naukowcy rozpoczęli w grudniu bardziej szczegółowe badania studni, wykorzystując w tym celu sondę CTD, narzędzie używane do pomiaru zasolenia, temperatury i głębokości wody. Badania wykazały, że lej ma co najmniej 420 metrów głębokości, jest więc o co najmniej 119 metrów głębszy niż Dragon Hole.

Ostatecznych rozmiarów studni wciąż nie znamy. Użyta przez uczonych sonda może bowiem pracować na maksymalnej głębokości 500 metrów, została rozwinięta w całości i nie sięgnęła dna. Jako że dryfowała badacze odjęli 80 metrów od całkowitej długości sondy uznając, że sięgnęła ona 420 metrów.

Badania wykazały również, że poszczególne warstwy wody w studni mają różną temperaturę i zasolenie. Na głębokości poniżej 400 metrów zasolenie i temperatura były bardzo podobne do tych samych parametrów z pobliskiego Morza Karaibskiego. Może to wskazywać, że pod dnem istnieje połączenie pomiędzy Morzem a Taam Ja'.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...