Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pożywienie wpływa na wzorce migracji. Bliskość kulturowa odgrywa ważną rolę

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy ludzie decydują się na migrację, o wyborze kraju docelowego decyduje wiele czynników. Migranci rozważają, na ile dobrze mówią w języku kraju docelowego, czy mają tam rodzinę lub czy istnieje tam społeczność z ich kraju, jak bardzo normy obyczajowe i wartości odpowiadają ich normom czy jak daleko znajduje się kraj docelowy. Obecne modele migracji brały pod uwagę takie zmienne jak demografia, lokalizacja, język, odległość i wspólna historia. Badacze z Instytut Badań Demograficznych im. Maxa Plancka wykazali, że istnieje związek pomiędzy wzorcami migracji, a preferencjami dotyczącymi pożywienia.

Oddalenie kulturowe jest trudne do badania, więc nie było dotychczas szeroko uwzględniane w badaniu migracji w wykorzystaniem modeli grawitacyjnych. Jednak kultura odgrywa ważną rolę w procesie migracji i chcieliśmy sprawdzić, na ile istotne są podobieństwa kulturowe w migracjach. Przeprowadziliśmy więc badania podobieństw kulturowych w oparciu o analizę widocznych na Facebooku preferencji dotyczących pożywienia i napojów, stwierdzają naukowcy.

W 2022 roku Carolina Coimbra Vieira z Instytutu Badań Demograficznych stworzyła wraz z zespołem metodę pomiaru bliskości kulturowej za pomocą danych z Facebooka. Teraz opublikowali artykuł, w którym metoda ta została wykorzystana w praktyce.
Analizie poddano dane z Facebooka z 16 krajów – Argentyny, Australii, Chile, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Meksyku, Rosji, Singapuru, Hiszpanii, Turcji i USA. Naukowcy zastanawiali się na przykład, co oznacza fakt, że w USA rośnie zainteresowanie niektórymi tradycyjnymi potrawami kuchni Brazylii. Jedną z możliwych odpowiedzi jest stwierdzenie, że rośnie liczba brazylijskich emigrantów w USA. To mogłoby zwiększać zainteresowanie brazylijską kulturą. Jeśli zaś ci imigranci utworzą duża społeczność, to bardzo prawdopodobne jest, że liczba emigrantów z Brazylii będzie ciągle rosła. W tym przypadku liczba użytkowników Facebooka zainteresowanych potrawami i napojami z Brazylii służy nam jako wskaźnik wielkości brazylijskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Jednym z naszych głównych odkryć jest stwierdzenie istotnej roli, jaką w migracji pomiędzy krajami odgrywają podobieństwa kulturowe, mówi Carolina Coimbra Vieira. A kulinaria posłużył jako standardowe zmienne statystyczne.

Zmienne takie jak język, historia i oddalenie geograficzne są statyczne i symetryczne. A to oznacza, że „odległość” między USA a Brazylią mierzona tymi czynnikami raczej się nie zmienia. Zauważyliśmy, że kwestie kulturowe życia codziennego są podatne na zmiany i mogą być wykorzystane jako asymetryczne oraz dynamiczne wskaźniki podobieństw między oboma krajami. Na przykład zainteresowanie brazylijską kuchnią w USA nie jest takie samo, jak zainteresowanie amerykańską kuchnią w Brazylii. To ważne cenne wskaźniki w modelowaniu migracji, dodaje uczona.

Wykorzystanie danych z Facebooka ma i tę zaletę, że szybko widać w nich zmiany, szczególnie tak gwałtowne, do jakich doszło po napaści Rosji na Ukrainę. Na razie zakres przeprowadzonych badań jest ograniczony do jednego serwisu społecznościowego oraz kwestii związanej z kulinariami. A przecież badania można uzupełnić chociażby o zmiany zainteresowań dotyczących rozrywki, sportu czy celebrytów. I trzeba uwzględnić tendencyjność danych z serwisów społecznościowych. Dlatego Coimbra Vieira uważa, że do potwierdzenia wyciągniętych obecnie wniosków konieczne będą kolejne badania.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...