Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sztuczna inteligencja pomogła ocenić ryzyko wyginięcia ponad 300 000 gatunków okrytonasiennych

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Royal Botanic Gardens w Kew wykorzystali sztuczną inteligencję do dokonania oceny ryzyka wyginięcia wszystkich 328 565 gatunków roślin okrytonasiennych. Wyniki analizy zostały publicznie udostępnione, dzięki czemu każdy – od miłośnika kwiatów na własnym parapecie, po naukowca zajmującego się badaniem bioróżnorodności – może sprawdzić, czy konkretny gatunek jest zagrożony wyginięciem i z jakim poziomem ufności naukowcy określili jego status w stanie dzikim.

Naukowcy wykorzystali model BART (Bayesian Additive Regression Trees) i trenowali go na zestawie ponad 53 000 roślin, których ryzyko wyginięcia zostało wcześniej określone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Wyszkolony w ten sposób model wykorzystano do oceny pozostałych 275 000 gatunków.

Z analizy wynika, że zagrożonych wyginięciem jest aż 45,1% gatunków okrytonasiennych. Potwierdziły one również to, co wiedziano już wcześniej – szczególnie dramatyczna sytuacja panuje na Madagaskarze i Hawajach. Szczególnie narażone są epifity. W przypadku tej grupy zagrożonych jest 53,9% gatunków, czyli więcej, niż wymienia Czerwona Lista (49%). To zgodne z obserwacjami świadczącymi o tym, że znaczną część gatunków epifitów charakteryzuje niewielki obszar występowania.

Na potrzeby badań wykorzystano World Checklist of Vascular Plants, Czerwoną Księgę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody oraz bazy danych gromadzące informacje o aktywności człowieka i jego wpływie na środowisko. Użyty przez naukowców z Kew model pokazał, że sytuacja niektórych gatunków jest lepsza niż sądzono, a innych gorsza. To dobrze pokazuje, jak ważne jest ciągłe aktualizowanie informacji służących do tego typu badań.

Jak wspomnieliśmy, wyniki analizy zostały publicznie udostępnione. Można je znaleźć w portalu Kew's Plants of the World Online. Po wpisaniu nazwy naukowej rośliny informacje o jej statusie znajdziemy w zakładce „General informations”.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...