Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W grobowcu nieznanego wcześniej króla Majów odkryto wspaniałą maskę z jadeitu

Rekomendowane odpowiedzi

W królewskim pochówku w Chochkitam w pobliżu Petén w Gwatemali znaleziono wspaniałą jadeitową maskę. Przedstawia ona boga burzy. Maskę wykonano z kawałków jadeitu, a oczy i usta wypełniono muszlami małży z rodzaju zawiaśników (Spondylus). Dzięki półprzezroczystym muszlom maska prezentuje się szczególnie wspaniale, gdy jest podświetlona od tyłu. Zabytek datowany jest na rok 350.

Piramida w Chochkitam umykała uwadze archeologów, jest ukryta pod gęstą roślinnością. Wiedzieli jednak o niej złodzieje, którzy ją eksplorowali. W 2021 roku naukowcy mapujący strukturę za pomocą LIDAR zauważyli komorę grobową, do której przestępcy nie zdołali dotrzeć.

Archeolodzy podjęli więc wykopaliska i w końcu trafili na kości oraz kamienną skrzynkę z przedmiotami ofiarnymi. Znajdował się w niej garnek, muszle ostryg, kawałek kości oraz jadeitowe kostki. Jak się okazało, były to kawałki maski. Zabytki te, umiejscowienie komory grobowej oraz dwie duże plakietki z jadeitu, 13 muszli małży Spondylus oraz żądło płaszczki – odniesienie do męskości – dowiodły, że mamy tutaj do czynienia z pochówkiem lokalnego władcy.

Znaleziska przewieziono do Holmul Archeological Project Laboratory w mieście Antigua, gdzie zajęli się nimi eksperci. Z kawałków jadeitu złożyli wspaniałą maskę. A jeden z nich zauważył, że na kościach, które początkowo uznano za szczątki zmarłego, znajdują się delikatne nacięcia. Dwie kości nie należały do zmarłego, ale dzięki nim odkryto, kim był. Co niezwykłe, jedno z przedstawień pokazuje króla trzymającego głowę majańskiego boga. Tego samego, którego reprezentuje jadeitowa maska. Specjalista od epigrafii Majów, Alexandre Tokovinine z University of Alabama, odczytał napis na kościach. Dowiedzieliśmy się zatem, że władca nazywał się Itzam Kokaj Bahlan (bóg słońca/ptak/jaguar). Natomiast bóg znany jest archeologom jako Yax Wayaab Chanhk G1 i został opisany jako „pierwszy czarnoksiężnik bóg deszczu”.

Władca Chochkitam żył około 350 roku, czyli na początku epoki klasycznej Majów. Inne dowody znalezione w miejscu wykopalisk wskazują, że był wasalem znacznie potężniejszych władców. W tym czasie dominującymi ośrodkami były Tikal i Teotihuacan.

Grobowiec Bahlana może rzucić wiele światła na słabo poznany wczesny okres klasyczny kultury Majów. Dlatego prace wykopaliskowe są kontynuowane w nadziei, że dowiemy się czegoś więcej na temat stosunków królów Chochkitam z ówczesnymi potęgami świata Majów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...