Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
czernm20

Wyznanie

Recommended Posts

Drodzy Użytkownicy, 

mam do was prośbę. Chciałbym abyście ocenili czy wyznanie (zapewnione przez Konstytucję RP, art 25.), czy takie wyznanie ma znaczenie w polityce? 

Otóż zauważyłem, że niektórzy nie zwracają uwagi na wyznanie autorów książek, polityków, filozofów, urzędników... dlaczego tak się dzieje? 

Zakładam, że to czy ktoś jest protestantem, katolikiem w rzymskim rycie, prawosławnym, Świadkiem Jehowy, zielonoświątkowcem, Żydem, muzułmaninem, braminem, buddystą: ma ogromne znaczenie. 

Przykład: 

"Hegel to jest ten diabeł, tak? Rodzaj Księcia Piekielnego, który jest Szatanem nasłanym przez Lutra aby gnębić biedne duszyczki." 

"Hegel to jest ten diabeł, tak? Rodzaj Księcia Piekielnego, który jest Szatanem." 

Dwa zdania mają inną aksjomatykę. Wystarczyło dodać Lutra aby kontekst celowy stał się wyraźny. Warto nadmienić, że Luter nawoływał w swoim pismach do palenia synagog, a Hegel był rasistą i pruskim nacjonalistą. 

Gdyby jednak napisać wprost, że Hegel był pośrednikiem Marcina Lutra wedle wyznania, które to w formie heglizmu rodziło w bólach swoją teologię Ojców Kościoła: Schleiermachera, Nietzschego, Hegla, Kanta i tak dalej... uprościłoby to nam wiele złego. 

Cały sens lewicy objawia się w tym, że hołdują oni Marksowi, Heglowi... co skutkuje, rosnącymi napięciami. Co prawda Hegel w swojej dialektyce próbował nawiązywać do Pseudo-Dionizego Aeropagity jednakże nie można już dodać, że Marks bazował na neoplatoniźmie jak to starał się robić Hegel. 

Marks był protestantem urodzonym jako Żyd. Bardziej można mu przypisać dialektykę jako formę odchodzenia od Kościoła Katolickiego, która na ma celu wprowadzenie materializmu a zatem wiary w coś innego niż osobowy Bóg. 

Zapraszam do dyskusji, 

5cva4g900wm41.png

Edited by czernm20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...