Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Fallus z dzwoneczkami znaleziony rzymskim Viminacium w Serbii

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wykopalisk prowadzonych w położonym na terenie dzisiejszej Serbii starożytnym rzymskim mieście Viminacium znaleziono tintinnabulum – zawieszany przed domem dzwonek w kształcie skrzydlatego fallusa. Ledwie zaczęliśmy prace w cywilnej części miasta, a już trafiliśmy na znaczący zabytek. Na jednej z głównych ulic odkryliśmy bramę budynku. Okazało się, że budynek został zniszczony przez pożar, a jego ganek zawalił się. W ruinach znaleźliśmy [...] tintinnabulum, stwierdzili przedstawiciele Parku Archeologicznego Viminacium.

Viminacium (Kostolac) było celtycką osadą, w której Rzymianie założyli obóz legionów (castrum). Od 56/57 roku n.e. był on obsadzony przez Legio VII Claudia. Podczas wojny dackiej Trajana w Viminacium stacjonował kolejny legion. W czasach Hadriana miejscowość zyskała rangę municypium, a za Gordiana III – kolonii.

Tintinnabula wieszano przed drzwiami wejściowymi do domów i w ich wnętrzu. Poruszane wiatrem dzwonki miały odganiać złe duchy i chronić przed złymi spojrzeniami. Często łączono je z fallusem, symbolem szczęścia, płodności i dobrobytu, który chronił przed urokami.

Centralnym elementem znalezionego właśnie tintinnabulum jest fascinus, fallus wyposażony w skrzydła, nogi, własny fallus i ogon w kształcie fallusa. To z niego zwisają cztery dzwonki. Trzeba tutaj zauważyć, że ludzie wychowani w kulturze grecko-rzymskiej postrzegali ciało i nagość inaczej niż przedstawiciele kultury judeochrześcijańskiej. Fascinus był popularnym amuletem ochronnym wśród żołnierzy i dzieci, jako symbol szczęścia stanowił element mebli, był malowany i rzeźbiony na ścianach domów, budynków publicznych i na skrzyżowaniach ulic.

Ilija Danković z Instytutu Archeologii w Belgradzie podkreśla, że to dopiero drugie tintinnabulum znalezione w Viminacium. I, co ważne, pierwsze odkryte w kontekście archeologicznym. O wcześniejszym egzemplarzu wiadomo jedynie tyle, że znajduje się w prywatnej kolekcji w Austrii.

Odkryty na początku listopada zabytek pozostawiono w bryle ziemi, wraz z którą został wydobyty ze stanowiska. Dopiero po konserwacji poznamy jego dokładny wygląd. Naukowcy pokładają dużą nadzieję w pracach konserwatorskich, gdyż na pierwszy rzut oka wydaje się, że występują w nim elementy, których nie ma w innych tintinnabulach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...