Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najpotężniejsze trzęsienie na Marsie nie było wywołane upadkiem meteorytu

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 4 maja 2022 misja InSight zarejestrowała najpotężniejsze znane nam trzęsienie na Marsie. Miało ono magnitudę 4,7, a wstrząsy przechodziły przez planetę przez co najmniej 6 godzin. Sygnał sejsmiczny podobny był do wcześniej zarejestrowanych trzęsień spowodowanych upadkiem meteorytu, więc naukowcy sądzili, że i to wydarzenie – oznaczone jako S1222a – było spowodowane upadkiem. Rozpoczęły się poszukiwania świeżego krateru. Po raz pierwszy w historii wszystkie pojazdy krążące wokół Marsa wzięły udział w tym samym projekcie badawczym.

Mars jest co prawda mniejszy od Ziemi, ale ma podobną powierzchnię lądów, gdyż nie występują na nim oceany. Do przeszukania były 144 miliony kilometrów kwadratowych. W międzyczasie InSight zarejestrowała kolejnych 8 wstrząsów spowodowanych upadkiem meteoroidów. Dwa największe z nich utworzyły kratery o średnicy 150 metrów. Zatem krater powstały po S1222a powinien mieć co najmniej 300 metrów średnicy. Naukowcy szukali świeżego krateru tej wielkości. I po wielu miesiącach poszukiwań stwierdzili, że krateru takiego nie ma. Doszli więc do wniosku, że wydarzenie S1222a to wynik uwolnienia wielkich sił tektonicznych wewnątrz Marsa. A to wskazuje, że planeta jest bardziej aktywna, niż sądzono.

Nadal uważamy, że obecnie na Marsie nie zachodzi żadna tektonika płyt, zatem wydarzenie to zostało prawdopodobnie wywołane uwolnieniem naprężeń w skorupie Marsa. Naprężenia te to wynik miliardów lat ewolucji, w tym schładzania się i kurczenia w różnym tempie różnych części planety. Wciąż nie wiemy, dlaczego w niektórych częściach Marsa naprężenia wydają się większe, niż w innych. Dzięki badaniu takich wydarzeń możemy lepiej zrozumieć, które części Marsa są bezpieczne dla ludzi, a których lepiej unikać, mówi doktor Benjamin Fernando z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szczegóły badań zostały opublikowane w artykule A tectonic origin for the largest marsquake observed by InSight, który ukazał się w Geophysical Research Letters.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...