Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czym jest zapalenie przyzębia?

Rekomendowane odpowiedzi

Zapalenie przyzębia, zwyczajowo nazywane paradontozą, to choroba infekcyjna tkanek przyzębia. Towarzyszą jej m.in. krwawienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. W skrajnych przypadkach prowadzi do utraty zębów. Poznaj przyczyny i dowiedz się więcej o leczeniu zapalenia przyzębia.

Zapalenie przyzębia – co to za choroba?

Zacznijmy od tego, czym jest przyzębie. To zespół tkanek, które otaczają i utrzymują ząb w zębodole. Przyzębie tworzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego. Jedną z częstszych chorób przyzębia jest jego zapalenie. W większości przypadków jest ono wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, co wiąże się z gromadzeniem się na zębach bakterii i kamienia nazębnego. Mikroorganizmami przyczyniającymi się w największym stopniu do zapalenia przyzębia są: Selenomonas, Prevotella, Krętek blady. Specjaliści donoszą o częstszym występowaniu zapalenia przyzębia u palaczy papierosów, osób z obniżoną odpornością, z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku zapalenia przyzębia i kobiet w ciąży.

Jakie są objawy zapalenia przyzębia?

Początkowe objawy zapalenia przyzębia to: obnażenie szyjek zębów, częste stany zapalne dziąseł, krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania lub samoistne, nieprzyjemny posmak w ustach, halitoza (przykry zapach z ust), zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, nadwrażliwość zębów na dotyk i/lub temperaturę. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się kolejne dolegliwości. Dochodzi do cofnięcia dziąsła i pojawienia się kieszonek dziąsłowych (zwiększonej przestrzeni występującej pomiędzy tkankami przyzębia a zębami). W przebiegu zapalenia przyzębia ma miejsce stopniowa utrata kości wyrostka zębodołowego. To zaś wiąże się z zanikiem aparatu więzadłowego zęba i grozi ruchomością zębów, a w skrajnych przypadkach ich wypadaniem. W wyniku zapalenia przyzębia rozwinąć się może ropień lub przetoka, czyli swego rodzaju „tunel”, którym z ropnia wydostaje się treść ropna.

Na czym polega leczenie zapalenia przyzębia?

Leczeniem zapalenia przyzębia zajmuje się periodontolog. Tutaj – https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/leczenie-i-zabiegi/periodontologia – możesz się zapoznać ze szczegółowymi informacjami na temat zakresu świadczeń stomatologicznych realizowanych przez tego lekarza.

Kluczowym elementem leczenia, ale i zapobiegania zapaleniu przyzębia są zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Średnio raz na pół roku powinieneś stawiać się na kontrolne wizyty u dentysty, a niezwłocznie w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. W trakcie wizyty lekarz zlecić może zabiegi mające na celu usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego. Podstawowe to skaling, piaskowanie i lakierowanie zębów.

W leczeniu i profilaktyce zapalenia przyzębia ważna jest też codzienna higiena jamy ustnej w domu. Zgłoś się do dentysty na edukację stomatologiczną. Specjalista zapozna Cię z zasadami dbania o jamę ustną. Najważniejsze spośród nich to:

dobór akcesoriów do mycia zębów – szczoteczka z miękkim/średniej twardości włosiem, pasta do zębów zawierająca m.in. mleczan gliny, bisabolol i alantoinę, płukanki (np. z chlorheksydyną); technika mycia zębów – ruchami okrężnymi/wymiatającymi; częstotliwość mycia zębów – co najmniej dwa razy dziennie; stosowanie nici dentystycznej/szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych.

W łagodnej postaci zapalenia przyzębia wystarczy usuwanie kamienia, dbanie o higienę, korekta nieprawidłowo wykonanych wypełnień, a przy brakach zębowych wykonanie uzupełnień. W cięższych postaciach poza wyżej wymienionymi działaniami konieczny bywa kiretaż, czyli oczyszczanie powierzchni korzenia, a niekiedy i uzupełnienie ubytków kostnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Zapalenie przyzębia to dość powszechna dolegliwość. W zaawansowanej postaci wpływa nie tylko na stan jamy ustnej, ale także na cały organizm człowieka. Dlatego umiejętne podejście do leczenia tej przypadłości jest podstawą zapobiegania poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Jak powinno wyglądać prawidłowe leczenie? Jakich błędów nie należy popełniać? Sprawdź!
      Zapalenie przyzębia – co to za choroba?
      W jamie ustnej znajdują się nie tylko zęby, ale i przyzębie. W jego skład wchodzą dziąsła, błona śluzowa wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy i kości zębodołu. Obszary przyzębia mogą zostać zaatakowane przez stany zapalne m.in. [1]:
      o charakterze ostrym, np. martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł oraz martwiczo-wrzodziejące zapalenie przyzębia; związane z chorobami ogólnymi; nabyte w wyniku urazów lub wrodzone; przewlekłe, czyli paradontoza. Zapalenie przyzębia najczęściej rozwija się powoli, stopniowo atakując i zmieniając charakter zmian na dziąsłach [1].
      Jakie objawy daje zapalenie przyzębia?
      Pierwsze objawy stanu zapalnego przyzębia to zaczerwienienie, opuchnięcie oraz krwawienie dziąseł [2]. Może wystąpić nadwrażliwość na dotyk, zwłaszcza podczas szczotkowania zębów, gryzienia twardych pokarmów lub picia i jedzenia gorących i bardzo zimnych posiłków.
      Następnie może pojawić się zmiana kształtu i koloru tkanki. Dziąsło może być obrzęknięte i zaczerwienione wokół jednego lub wielu zębów. Do tych objawów dochodzi widoczne „odsłanianie się” korzeni zębów. W zaawansowanej postaci zapalenia przyzębia zęby mogą się ruszać, a przy niezauważonej utracie kości nawet wypadać [1].
      Jakie są najczęstsze błędy w leczeniu chorób przyzębia?
      Pewne jest, że zapalenie przyzębia wymaga leczenia. Jego powodzenie w dużej mierze zależy od samego pacjenta oraz odpowiedniego podejścia medycznego. Należy unikać pewnych błędów, które nie sprzyjają sukcesom terapeutycznym [1].
      Błąd nr 1 – brak odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej
      Podstawą leczenia zapalenia przyzębia jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej w domu. Błędy, które popełniają pacjenci, obejmują:
      niedokładne i nieprawidłowe szczotkowanie zębów; zbyt rzadkie i/lub krótkie mycie zębów; zapominanie o czyszczeniu języka i przestrzeni międzyzębowych; korzystanie z nieodpowiednich produktów do higieny jamy ustnej. Błąd nr 2 – nieusunięcie złogów nazębnych
      Pozostawienie kamienia nazębnego nie sprzyja leczeniu chorób przyzębia. Dlatego koniecznie należy skorzystać z profesjonalnego usunięcia złogów w gabinecie stomatologa. Najlepsze rezultaty przynosi rozbijanie kamienia ultradźwiękami.
      Błąd nr 3 – pomijanie leczenia periodontologicznego
      Profesjonalne podejście do leczenia zapalenia przyzębia w zaawansowanej postaci może wymagać wykonania bardziej skomplikowanych zabiegów. Leczenie periodontologiczne czasami obejmuje konieczność wykorzystania mikrochirurgii periodontologicznej, np. plastyki dziąseł lub wydłużenia korony klinicznej zęba.
      Błąd nr 4 – unikanie farmakoterapii
      Sama higienizacja nie wystarczy, by zachować zdrowie w jamie ustnej w przypadku zapalenia przyzębia. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego z zastosowaniem antybiotyków i chemioterapeutyków. W przypadku stanów zapalnych przebiegających z bólem pomagają również dostępne w aptekach preparaty do stosowania miejscowego. Mają postać żelu, maści lub aerozolu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
      Błąd nr 5 – brak kontroli nad postępami leczenia
      Sukces leczenia zapalenia przyzębia zależy w dużej mierze od systematyczności i przestrzegania zaleceń lekarskich. Nie można pomijać fazy leczenia podtrzymującego, rezygnować z systematycznych kontroli periodontologicznych oraz nie chodzić regularnie na zabiegi higienizacyjne.
      Leczeniu chorób przyzębia nie sprzyja nieodpowiednia dieta (uboga w witaminy i składniki mineralne), palenie tytoniu oraz pomijanie leczenia chorób podstawowych (np. cukrzycy, osteoporozy) [2]. Należy również pamiętać, że im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie dolegliwości. W zaawansowanej fazie choroby może to być niemożliwe [1].
      Artykuł powstał przy współpracy z Bausch + Lomb
      Bibliografia:
      [1] Tomaszewska I., Zapalenia przyzębia, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 12.02.2024)).
      [2] Medycyna Praktyczna, Powstrzymać paradontozę, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/aktualnosci/184422,powstrzymac-paradontoze (dostęp: 12.02.2024)).

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...