Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Żłobek ośmiornic u wybrzeży Kostaryki. To zaledwie 3. znane miejsce tego typu

Rekomendowane odpowiedzi

W pobliżu wybrzeży Kostaryki odkryto żłobek ośmiornic. To zaledwie trzecie znane nam miejsce tego typu. Niezwykłe miejsce znajduje się w niskotemperaturowym kominie hydrotermalnym. Odkrywcy stwierdzili jednocześnie, że w odkrytym przez nich miejscu wykluwają się i dorastają prawdopodobnie przedstawiciele nieznanego dotychczas gatunku z rodzaju Muusoctopus. Należą do niego małe i średniej wielkości ośmiornice nie posiadające woreczka czernidłowego, zamieszkujące głębokie wody oceaniczne. Odkrycie potwierdza hipotezę mówiącą, że niektóre gatunki ośmiornic żyjących na dużych głębokościach poszukują kominów hydrotermalnych o niskiej temperaturze, by składać tam jaja.

Głównym celem 19-dniowej Octopus Odyssey, na której czele stali dr Beth Orcutt z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences oraz doktor Jorge Cortes z Uniwersytetu w Kostaryce, było przyjrzenie się Dorado Outcrop. To odkryte w 2013 roku pierwsze miejsce, w którym zauważono nagromadzenie samic ośmiornic, w których składały one jaja. Wówczas jednak nie zauważono żadnych rozwijających się embrionów, dlatego też wielu naukowców wątpiło, czy w Dorado Outcrop panują warunki odpowiednie dla rozwoju ośmiornic. Teraz ekspedycja Orcutt i Cortesa potwierdziła, że Dorado Outcrop to aktywny żłobek. Naukowcy zbadali też pięć nigdy wcześniej nie badanych gór podwodnych i odkryli tam tętniące bioróżnorodnością obszary z setkami zwierząt. Niektóre z nich mogą być nieznane nauce. I to właśnie podczas tych badań trafiono na kolejny żłobek ośmiornic. Znalezienie nowego aktywnego żłobka na głębokości ponad 2800 metrów u wybrzeży Kostaryki pokazuje, że wiele musimy się dowiedzieć o oceanie, stwierdzili naukowcy.

Obecnie badane góry, w tym Dorado Outcrop, nie są w żaden sposób chronione przed działalnością człowieka. Połowę załogi międzynarodowej ekspedycji badawczej stanowili naukowcy z Kostaryki, a zadaniem części z nich jest sprawdzenie, czy podwodne góry należy chronić, ogłaszając je rezerwatem morskim.

Ekspedycja do głębin Pacyfiku u wybrzeży Kostaryki to wspaniała okazja, by lepiej poznać swój własny kraj. Bierze w niej udział wielu miejscowych naukowców i studentów, co zwiększy możliwości kostarykańskiej nauki w dziedzinie badań głębin. Zebrane przez nas informacje, próbki oraz zdjęcia są ważne dla naszego kraju, by mógł on przekonać się o własnym bogactwie. Będą one wykorzystywane w badaniach naukowych oraz w edukacji, dzięki którym będziemy mogli pokazać, co mamy i dlaczego powinniśmy to chronić, mówi Cortes.

Ekspedycja odbyła się na pokładzie statku badawczego R/V Falkor wyposażonego w podwodnego robota ROV SuBastian. Jednostkę za darmo udostępniła niedochodowa organizacja Schmidt Ocean Institute z Kalifornii.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...