Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dzieła Sotera Jaxy-Małachowskiego, wybitnego polskiego marynisty, w Muzeum Rybołówstwa w Helu

Rekomendowane odpowiedzi

Już wkrótce w Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie można oglądać wystawę czasową „Bałtyk Sotera Jaxy-Małachowskiego”. Znajdą się na niej charakterystyczne ujęcia polskiego wybrzeża z lat 20.-30. ubiegłego stulecia.

Jaxa-Małachowski to jeden z najbardziej uznanych polskich marynistów. Malował nadbałtyckie pejzaże z drobiazgowym realizmem połączonym z dekoracyjną idealizacją - podkreślono w komunikacie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Pokazywane na wystawie dzieła należą do krakowskiego kolekcjonera Grzegorza Kudelskiego, będącego przypuszczalnie posiadaczem największego w Polsce zbioru prac Jaxy-Małachowskiego.  Fascynacja Kudelskiego twórczością Jaxy-Małachowskiego sięga dzieciństwa. W jego domu rodzinnym wisiały obrazy polskich artystów, głównie z okresu międzywojennego.

Wśród obrazów, które będzie można podziwiać od 5 kwietnia do 18 czerwca, zobaczymy pejzaże Helu, w tym studia łodzi rybackich.Oprócz krajobrazów helskich, ekspozycja obejmie również widoki z Orłowa, w którym na początku lat 20. malarz spędził wakacje. Jaxa-Małachowski malował m.in. pejzaże nadbałtyckich plaż. W jego twórczości widać powracający motyw piaszczystego brzegu, niekiedy podmywanego przez fale. W innych pracach może jest wzburzone, z wysoką falą na pierwszym planie. Precyzja, z jaką Jaxa-Małachowski oddawał morską pianę, przywodzi na myśl mistrzów malarstwa marynistycznego, jak urodzony w Teodozji na Ukrainie ormiański malarz Iwan Ajwazowski.

Soter Jaxa-Małachowski (1897–1952) specjalizował się w malarstwie pejzażowym, głównie morskim. Uznawany jest za najwybitniejszego polskiego marynistę. Na jego obrazach znajdziemy pejzaże znad Morza Czarnego, Śródziemnego i Bałtyku. Nie stronił jednak i od innych tematów, jak widoki Tatr czy sceny wiejskie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...