Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Członkowie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej odkryli w okolicach Góry Truskolaskiej żelazny czekan typu bradatica z IX-X w.

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas poszukiwań zabytków prowadzonych przez Świętokrzyską Grupę Eksploracyjną w okolicach Opatowa (woj. świętokrzyskie) odkryto żelazny czekan typu bradatica z IX-X w. Znalezisko zostało przekazane do sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Czekan odkryto w lesie w okolicach Góry Truskolaskiej (w Paśmie Jeleniowskim Gór Świętokrzyskich).

Żeleźce czekana jest lekko pochylone w stosunku do osi toporzyska. W masywnym ostrzu widać podciętą brodę. Osadę wyposażono w wyraźne wąsy. Stosunkowo krótki obuch jest zakończony guziczkowatym młotkiem.

Jak wyjaśnia dr hab. Marek Florek, czekany takie popularnie nazywane są z czeska bradaticami, z uwagi na charakterystyczny element ostrza określany jako broda. Używane były w IX i X wieku. Bardzo liczne w Czechach i na Morawach, są stosunkowo rzadkie na ziemiach polskich.

Należy podkreślić, że czekan znaleziony w okolicach Góry Truskolaskiej jest 1. tego typu zabytkiem, odkrytym dotąd w regionie świętokrzyskim. Siedem lat temu na fragment czekana podobnego formą natrafiono na terenie wczesnośredniowiecznej osady na Wzgórzu Staromiejskim w Sandomierzu; znajdował się on na dnie gruszkowatej jamy (piwniczki) wraz z fragmentami naczyń z 2. połowy X w.

Czekan z Góry Truskolaskiej nie został raczej odkryty na terenie osady. Wydaje się, że jest tzw. znalezisko luźne, być może ktoś go po prostu zgubił. Warto natomiast zwrócić uwagę, że w niedalekiej odległości od miejsca, gdzie znaleziono czekan, na wschodnim krańcu Pasma Jeleniowskiego, znajdują się dwa cmentarzyska kurhanowe, dotychczas niebadane, ale najpewniej z IX–X w., a więc o podobnej jak on chronologii - dodaje dr hab. M. Florek.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...