Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

W listopadzie (18-19 XI) odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Filmów Naukowych. W konkursowym przeglądzie mogą wziąć udział dorośli i młodzież w wieku 16-40 lat. Jak podkreśla organizator, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT), Festiwal prezentuje wszystkie gatunki filmowe, a podstawowym kryterium wyboru jest bliskość tematyki naukowej.

Do konkursu głównego zakwalifikuje się maksymalnie 10 filmów pełnometrażowych i 15 krótkometrażowych. Za film pełnometrażowy uznawane są filmy co najmniej godzinne, a do kategorii filmów krótkometrażowych zalicza się produkcje trwające między 10 a 50 minut. Oryginalna wersja językowa musi być zrealizowana w języku polskim. Filmy powinny być wyprodukowane w latach 2018-22.

Zgłoszenia są przyjmowane do 24 października 2022 roku. Formularz rejestracyjny znajduje się pod tym adresem.

W nauce widzimy dużo więcej niż tylko laboratoria i doświadczenia. To cały otaczający nas świat. Nasza planeta i środowisko. Czekamy na filmy, które poruszą nasze myślenie, zakwestionują nasze wartości, poszerzą wiedzę i pokażą świat. Chcemy zaprosić młodych reżyserów, naukowców, nauczycieli, artystów wizualnych, youtuberów, blogerów i wszystkich twórców filmowych do zaprezentowania efektów swojej wyobraźni.

Wg organizatora, Festiwal Filmów Naukowych jest sposobem na zaproszenie społeczeństwa do dyskusji o najnowszych odkryciach, technologii czy szeroko pojmowanej nauce, a także na popularyzowane i pogłębianie wiedzy.

Z regulaminem Festiwalu można się zapoznać tutaj.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Rozstrzygnięto pierwszą edycję Festiwalu Filmów Naukowych, który między 18 a 19 listopada odbywał się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT). W przeglądzie konkursowym rywalizowało 12 filmów. Najlepszym filmem pełnometrażowym okrzyknięto „Geniuszy” w reżyserii Thora Kleina. W kategorii filmów krótkometrażowych zwyciężyła zaś „Sztuka naskalna” Karoliny Juszczyk.
      Filmy oceniali dr Monika A. Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, Anna Kwiatkowska-Bieda z TVP Nauka i Krzysztof Szymański z Politechniki Warszawskiej. Zaproponowano cały wachlarz form filmowych - od dokumentów po filmy fabularne, od profesjonalnych i wielkobudżetowych produkcji po propozycje amatorskie i bezbudżetowe. Dlatego też postanowiliśmy nie kierować się rozmachem filmów czy ich walorami estetycznymi, a raczej skupić się na funkcji, jakie pełnią w misji popularyzacji nauki - podkreślili członkowie jury w uzasadnieniu werdyktu.
      Twórcy filmu „Geniusze”, najlepszej produkcji pełnometrażowej, otrzymali nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Jednogłośnie wybraliśmy film, który przeniósł nas w świat wielkiej nauki, nasycił dumą z polskiego wkładu w jedno z największych dokonań zeszłego wieku, pokazał rozterki moralne człowieka pracującego przy konstruowaniu bomby wodorowej i przybliżył drogę, jaką myśl matematyczna musiała pokonać, formułując jeden z najbardziej popularnych dziś algorytmów - algorytm Monte Carlo - oświadczyło jury.
      Karolina Juszczyk, autorka najlepszego filmu krótkometrażowego „Sztuka naskalna”, dostała nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Uzasadniając nagrodzenie tej właśnie produkcji, sędziowie wskazali m.in. na uwidocznienie procesu naukowego. Dobrze zadane pytanie badawcze, podyktowane treścią z XVII-wiecznych rycin, iście detektywistyczny proces kwerendy i w końcu weryfikacja hipotezy w postaci podróży na drugi koniec świata. Film udowadnia, że nauka to nie praca, a pasja, którą jakże łatwo zarażać – wytłumaczyli Koperska, Kwiatkowska-Bieda i Szymański.
      Podczas Festiwalu miała miejsce projekcja premierowa dramatu „Liczba doskonała” Krzysztofa Zanussiego. Chętni mogli też wziąć udział w spotkaniu z reżyserem. Zwieńczeniem wydarzenia był panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje” z udziałem red. Artura Cichmińskiego, dr Moniki A. Koperskiej, red. Wiktora Niedzickiego i dr. hab. Jacka Wasilewskiego.
      Festiwal Filmów Naukowych zorganizowano w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Nagrody ufundował mecenas wydarzenia - Polska Fundacja Narodowa.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...