Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jak policzyć zdolność kredytową z kalkulatorem?

Rekomendowane odpowiedzi

Zdolność kredytowa to jeden z terminów, z którymi można się zetknąć, starając się o kredyt czy pożyczkę z firmy pożyczkowej. Czym jest zdolność kredytowa i jak ją wyliczyć? Podpowiadamy też, co zrobić, gdy zdolność kredytowa jest powodem odrzucenia wniosku.

Zdolność kredytowa 2022 – jak liczą ją banki?

Podmioty z sektora finansowego udzielające pożyczek czy kredytów są zobowiązane do sprawdzenia zdolności kredytowej klienta, który złożył wniosek o taki produkt. Jak należy rozumieć termin „zdolność kredytowa”? Z ustawy Prawo bankowe wynika, że jest to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach zapisanych w umowie.

Aby ocenić zdolność kredytową klienta, bank bierze pod uwagę jego aktualną sytuację finansową. To, jak wnikliwa będzie ta procedura, zależy od kilku czynników – m.in. wysokości kwoty, o jaką klient wnioskował oraz tego, czy jest on klientem danego banku. Jeżeli kwota jest drobna lub bank prowadzi dla klienta rachunek bankowy, to dostarczenie dodatkowych dokumentów może nie być konieczne.

Zdolność kredytowa 2022 – co podlega sprawdzeniu przez instytucję finansową:
•    Dochód netto
•    Koszty utrzymania
•    Zobowiązania finansowe (np. posiadane już kredyty)
•    Dotychczasowa historia kredytowa
•    Sytuacja rodzinna
•    Wykształcenie, wykonywany zawód
•    Posiadany majątek

Jednocześnie banki mogą mieć różne procedury wewnętrzne. Aby możliwe było szybkie udzielenie odpowiedzi klientowi, proces ustalania zdolności kredytowej jest zautomatyzowany – do jej obliczenia wykorzystywany jest kalkulator zdolności kredytowej.

Kalkulator zdolności kredytowej – jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę chcesz orientacyjnie sprawdzić swoją zdolność kredytową? Służy do tego kalkulator zdolności kredytowej. Proste w obsłudze narzędzie znajdziesz pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/zdolnosc-kredytowa/.

Jak skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej? To proste – wystarczy, że udzielisz odpowiedzi na pytania o miesięczny dochód netto, miesięczne zobowiązania, wysokość rat kredytów, limit na posiadanych kartach kredytowych i liczbę osób na utrzymaniu. W odpowiedzi kalkulator zdolności kredytowej wyliczy Twoją przybliżoną zdolność do zaciągnięcia różnych kredytów (gotówkowego, samochodowego, hipotecznego). Wynik będzie szacunkowy, bo każdy z banków stosuje inny wzór, przez co mogą pojawić się rozbieżności.

Znając swoją orientacyjną zdolność kredytową, będziesz w stanie ocenić, na jaką kwotę możesz złożyć wniosek w banku lub firmie pożyczkowej.

Jak można zwiększyć swoją zdolność kredytową?

W odpowiedzi na pytanie o zdolność kredytową, kalkulator zdolności kredytowej może wskazać, że chwilowo nie masz szansy na kredyt czy pożyczkę. Co wówczas?

Być może błędnie zakładasz, że nie masz wpływu na swoją zdolność kredytową. Tymczasem wystarczy wykonać kilka czynności, które korzystnie wpłyną na wynik, jaki wyliczy kalkulator zdolności kredytowej. Sposobów na to, jak zwiększyć zdolność kredytową, jest co najmniej kilka.

Zdolność kredytowa 2022 – sposoby na jej poprawę:
•    Obniżenie kosztów życia. Przyjrzyj się dotychczasowym wydatkom – bardzo możliwe, że będzie można je zredukować. Nie chodzi jednak o to, aby obniżyć jakość życia, ale wyeliminować zbędne koszty.
•    Spłata zobowiązań. Zostały Ci ostatnie raty do spłaty? Nie czekaj – w tym przypadku wcześniejsze uregulowanie posiadanych kredytów czy pożyczek zadziała na Twoją korzyść. Jeżeli masz długoterminowe zobowiązania, rozważ refinansowanie lub konsolidację zadłużenia.
•    Pozbądź się karty kredytowej. Rezygnacja z tego produktu również może pomóc w podwyższeniu zdolności kredytowej.

Wykorzystując kalkulator zdolności kredytowej, możesz sprawdzić, jak wzrośnie Twoja zdolność po zmianie tego jednego parametru.

Twoim celem jest kredyt hipoteczny? Niska zdolność kredytowa, którą pokazuje kalkulator zdolności kredytowej, nie musi być przeszkodą w uzyskaniu finansowania. Warunkiem może być jednak przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci innej nieruchomości. Kolejnym rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego wraz z rodzicami.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Uniwersytet w Białymstoku będzie popularyzować opracowany w zeszłym roku kalkulator masy bocianich gniazd. Kalkulator pozwala oszacować masę gniazda z zaledwie 2 pomiarów: wysokości i szerokości. Może on pomóc ocenić zagrożenie, spowodowane już istniejącymi gniazdami, ale też przyczynić się do projektowania bardziej wytrzymałych elementów nośnych dachów, słupów czy platform lęgowych, na których mogą zagnieździć się bociany - podkreśla Adam Zbyryt, doktorant ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UwB.
      Kalkulator powstał w ramach projektu pt. „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”. Był on realizowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP) oraz Biebrzański Park Narodowy i Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.
      Autorami narzędzia są Adam Zbyryt, dr Łukasz Dylewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr Grzegorz Neubauer z Uniwersytetu Wrocławskiego.
      Na projekt „Nie udźwigniesz, taki to ciężar! Popularyzacja kalkulatora masy gniazd bociana białego” Adama Zbyryta Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało dofinansowanie w wysokości 60.500 zł.
      Gniazda bociana białego należą do jednych z największych i najcięższych struktur budowanych przez zwierzęta na świecie. Nierzadko osiągają szerokość i wysokość dwóch metrów, a ich masa przekracza półtorej tony. Ponieważ coraz więcej bocianów gnieździ się blisko człowieka, a gniazda zakładane są na słupach elektroenergetycznych czy dachach budynków, generuje to konflikty na linii człowiek przyroda. Głównym problemem jest właśnie masa gniazd, która znacząco obciąża różnego rodzaju konstrukcje. Wynika to głównie z tego, że ich wnętrze to zbita przetworzona materia, która stanowi glebę (histosol) – wyjaśnia biolog.
      Kalkulator jest dostępny w 5 wersjach językowych: po polsku, angielsku, hiszpańsku, francusku i rosyjsku. Wymiary gniazda podaje się w centymetrach, należy też określić wskaźnik ubicia materiału gniazdowego (do wyboru są 2 opcje: normalne i ubite). Jak napisano na stronie z kalkulatorem, wyświetlone zostaną wyniki dla trzech najlepszych równań (modeli) szacujących masę. Szacowana przeciętna masa gniazda o podanych wymiarach wyświetlona jest w kolumnie „Średnia”. Dolne (po lewej stronie) i górne (po prawej stronie) kolumny zawierają predykcyjne przedziały ufności dla oszacowania średniej na trzech predefiniowanych poziomach.
      Projekt „Nie udźwigniesz, taki to ciężar!” ma pomóc w rozpropagowaniu metody zarówno w Polsce, jak i w krajach, gdzie bocian biały (Ciconia ciconia) licznie gniazduje, a więc np. w Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Bułgarii, Litwie i w Niemczech. Posłużą do tego różne kanały, w tym prasa, radio i telewizja czy media społecznościowe. Chodzi o to, by uniknąć problemów związanych z gniazdami i przyczynić się do ochrony gatunku.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Choc-u-lator, po spolszczeniu czekolator, to połączenie kalkulatora z tabliczką czekolady. Oczywiście tylko z pozoru, bo przypominającego do złudzenia kakaową masę brązowego plastiku nie da się zjeść. Zasilane bateriami słonecznymi cudeńko wyprodukowała firma Dulton. Kosztuje ok. 500 jenów, czyli 4 USD. Można je kupić w kilku japońskich sklepach internetowych.
      Z oczywistych względów nie należy się spodziewać, że dokonamy na nim skomplikowanych obliczeń matematycznych. Wymiary kalkulatorka to 6x11x0,9 cm. Pachnący czekoladą rarytas waży 38 gramów. Nie można nie pochwalić producenta za pomysłowe opakowanie Choc-u-latora. Zamiast pudełka wykorzystano bowiem kolorowy papierek i sreberko, w które fabrycznie zawija się poukładane na sklepowych półkach czekolady.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...