Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dolnośląskie: opracowano mapę najlepszych miejsc do obserwacji i fotografowania gwiazd

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół Geoportalu Dolny Śląsk i Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego opracował mapę astroturystyki. Oznaczono na niej najlepsze miejsca do obserwacji i fotografowania nieba w regionie.

Mapa dostępna online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk

Izerski Park Ciemnego Nieba, Bory Dolnośląskie, zakątki Kotliny Kłodzkiej o „brokatowym niebie” – na Dolnym Śląsku sięgamy do gwiazd. Teraz, specjalnie dla astroturystów, najpiękniejsze miejsca regionu zebrane zostały na jednej mapie - głosi komunikat autorstwa Katarzyny Barwickiej z Okna informacji.

Na mapie znajdziemy: 1) miejsca obserwacji ciemnego nieba, np. Izerski Park Ciemnego Nieba, 2) obiekty związane z poszerzaniem wiedzy astronomicznej (planetaria, obserwatoria, muzea czy wystawy), a także 3) wieże i platformy widokowe.

Zachęcamy do nowej formy odkrywania regionu. Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby – zaznacza Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Astroturystyka

Astroturystyka to niszowa forma turystyki. Jej miłośnicy i adepci zajmują się obserwacją ciemnego nieba, odwiedzają obiekty pozwalające poszerzyć wiedzę astronomiczną oraz biorą udział w zlotach, pokazach, prelekcjach i innych tego typu wydarzeniach. Barwicka dodaje, że większość polecanych punktów obserwacyjnych cechuje się utrudnioną dostępnością i nie zapewnia infrastruktury turystycznej. Przebywając tam, należy więc zachować ostrożność.

Poza tym prezentowane miejsca mogą znajdować się na terenach cennych przyrodniczo lub w pobliżu prywatnych posesji. Konieczne jest [zatem] zachowanie ciszy, przestrzeganie lokalnych zaleceń oraz pozostawienie porządku po odwiedzinach.

Gdy wszystko już wiadomo, zapraszamy w astroturystyczną podróż po Dolnym Śląsku!

Twórcy zachęcają użytkowników do zgłaszania uwag i propozycji. Mapę można znaleźć tutaj.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Żarowska Izba Historyczna otrzymała wyniki ekspertyzy artefaktu znalezionego przez 5-letnią Łucję Szponarską. Wg naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, siekierka pochodzi z późnej epoki brązu i jest datowana na okres 1100-800 lat p.n.e. Została wytworzona przez ludność kultury łużyckiej.
      Jak napisano na profilu Izby na Facebooku, wedle analogii była to siekierka z tulejką (odłamany element) umożliwiającą jej osadzenie w drewnianym stylisku.
      Odkrywczyni siekierki udzieliła kilku wywiadów i została nagrodzona przez Żarowską Izbę Historyczną. Warto dodać, że nagrodę dla dziewczynki w najbliższych dniach przyzna zgodnie z przepisami Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. My również przyłączamy się do gratulacji i prezentujemy film, na którym Łucja i jej Tata opowiadają o szczegółach odkrycia.
       


      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Pięcioletnia Łucja Szponarska z Pyszczyna (gm. Żarów, woj. dolnośląskie) znalazła podczas spaceru z ojcem leżącą na ziemi siekierkę z epoki brązu. Wstępne oględziny wskazują na kulturę łużycką.
      Artefakt został wczoraj (24 listopada) przekazany do Żarowskiej Izby Historycznej, która działa w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
      Znalezisko zgłoszono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Delegatura Wałbrzych).
      Na zdjęciach można zobaczyć małą Łucję z tatą - Panem Karolem (rodzina dumnie prezentuje artefakt), a także siekierkę w miejscu znalezienia.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...