Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najmniejszy komputer kwantowy mieści się w dwóch standardowych szafach

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa badaczy z Austrii, Szwajcarii i Niemiec twierdzi, że zbudowała najmniejszy na świecie komputer kwantowy. System wykorzystujący 24 w pełni splątane kubity stworzone z uwięzionych jonów zamknięto w dwóch standardowych szafach serwerowych.

Twórcy maszyny zapewniają, że jej wydajność dorównuje najszybszym obecnie komputerom kwantowym i mają nadzieję, że ich architektura ułatwi w przyszłości rozpowszechnienie się komputerów kwantowych.

Ivan Pogorelov w Uniwersytetu w Innsbrucku i jego koledzy skupili się na maszynie wykorzystującej w roli kubitów splątane jony wapnia. Jony znajdują się w liniowej pułapce jonowej (pułapce Paula), która wykorzystuje dynamiczne pola elektryczne. Wewnątrz pułapki można uwięzić do 50 jonów splątanych za pomocą impulsów laserowych. Impulsy te są również wykorzystywane do zapisywania i odczytywania informacji kwantowej z poszczególnych jonów.

Opracowana przez zespół architektura składa się z kilkunastu modułów na tyle kompaktowych, że mieszczą się w dwóch standardowych szafach. Każdy z modułów zamknięty jest w aluminiowym pudełku, zawierającym wszystkie komponenty niezbędne do generowania i kontrolowania światła laserowego oraz wszystkie komponenty komunikacji i zdalnej kontroli.
Podczas wstępnych testów naukowcy stworzyli stan Greenbergera-Horne'a-Zeilingera zawierający 24 splątane kubity. Jony utrzymały informację kwantową bez potrzeby stosowania żadnych technik unikania błędów, a wydajność całości dorównywała większym, bardziej złożonym systemom.

Twórcy modułowego komputera kwantowego zapewniają, że jest on wysoce stabilny pod względem mechanicznym, poszczególne części łatwo jest wymienić i ma minimalne wymagania jeśli chodzi o utrzymanie ruchu. Może nim zarządzać wyszkolona osoba, która nie jest ekspertem w dziedzinie komputerów kwantowych, może być tez udostępniany w chmurze obliczeniowej.

Pogorelov i jego zespół pracują teraz nad rozbudowaniem swojej maszyny do 50 kubitów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...