Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec marca ukazało się opracowanie pt. "Polskie ośrodki astronomiczne". Przedstawia ono placówki naukowe zajmujące się badaniami kosmosu, a także zestawienia dot. działalności edukacyjno-popularyzacyjnej. Za publikacją stoją Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego (OA UJ).

Informator zawiera aktualne dane o polskich ośrodkach astronomicznych, ich aktywności naukowej, potencjale kadrowym i możliwościach kształcenia. Dodatkowe [...] informacje, to: mapa planetariów oraz spisy miłośniczych organizacji i mediów popularyzujących astronomię – wyjaśnia prof. dr hab. Marek Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Informator jest pracą zbiorową (informacje o danym ośrodku przygotowywały osoby z nim związane). W publikacji przedstawiono wszystkie polskie placówki naukowe, które zajmują się badaniami astronomicznymi i pokrewnymi. Poza ogólną wizytówką pojawia się opis głównych dziedzin badań. Przy niektórych ośrodkach wymieniane są także główne projekty.

Jeden z rozdziałów jest poświęcony udziałowi Polski w organizacjach międzynarodowych. Nie mogło tu zabraknąć infografik z polskimi teleskopami za granicą oraz ośrodkami ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i ESO (Europejskiego Obserwatorium Południowego). Jeśli kogoś interesuje nauka astronomii, znajdzie w informatorze zestawienie miejsc oferujących studia licencjackie i magisterskie oraz szkół doktorskich. Kolejna część publikacji jest poświęcona obserwatoriom edukacyjnym i szkolnym. Nie zapomniano także o astronomii amatorskiej, mediach astronomicznych i historii polskiej astronomii w skrócie.

Zdecydowanie brakowało aktualnego informatora kompleksowo pokazującego cały przekrój badań astronomicznych prowadzonych w Polsce. Tę lukę wypełnia wydane właśnie opracowanie. Będziemy chcieli kontynuować ten kierunek i w przyszłości przygotować dodatkowe opracowanie dotyczące także placówek edukacyjnych i popularyzujących astronomię. Ośrodki i organizacje z całej Polski, również te niewielkie, zachęcamy już teraz do kontaktu – podkreśla dr Krzysztof Czart, koordynator projektu.

Wersja anglojęzyczna informatora pt. "Polish astronomical facilities" jest dostępna w formie drukowanej i elektronicznej. Promocja naszych ośrodków naukowych poza granicami Polski jest niezwykle istotna. Trzeba pokazywać, jakie badania prowadzimy, w czym polskie placówki się specjalizują, jakie sukcesy odnoszą. Przekłada się to, na przykład, na udział w wiodących światowych projektach naukowych i [...] inną współpracę, chociażby w zakresie prowadzenia doktoratów i staży dla młodych naukowców, a w konsekwencji na lepszy rozwój polskiej nauki i na lepsze jej dostosowanie do współczesnych trendów w nauce europejskiej i światowej – wyjaśnia Tomasz Kundera z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydanie publikacji było możliwe dzięki finansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach Programu Promocja Zagraniczna. Opracowanie pt. "Polskie ośrodki astronomiczne" można pobrać bezpłatnie z tej strony. Bezpłatna wersja papierowa będzie rozprowadzana przez poszczególne instytuty oraz dołączona jako dodatek do któregoś z najbliższych numerów "Uranii".

Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest stowarzyszeniem naukowym zrzeszającym zawodowych astronomów. Powstało w 1923 roku. Wspiera rozwój nauk astronomicznych w Polsce, prowadzi także różne projekty edukacyjne i popularnonaukowe.

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym polskim obserwatorium astronomicznym. Istnieje od 1792 roku. Tutejsi specjaliści zajmują się, m.in.: badaniami gwiazd, galaktyk, komet, astrofizyką wysokich energii, kosmologią, radioastronomią, obserwacjami Słońca oraz astronomią pozagalaktyczną.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...