Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Władze Bielska-Białej pokazały model kompozycji rzeźbiarskiej z Don Pedrem, szpiegiem z Krainy Deszczowców

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku grudnia w Bielsku-Białej pojawiła się nowa bajkowa kompozycja rzeźbiarska. Przedstawia ona Smoka Wawelskiego i Bartłomieja Bartoliniego. Teraz zaprezentowano model kolejnej rzeźby. Tym razem jest to Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców.

Model w skali 1:6 został wykonany z brązu. Jego autorką jest znana bielska rzeźbiarka - Lidia Sztwiertnia. Szpiegowi towarzyszy myping (myping to fantastyczny stwór wymyślony przez Pagaczewskiego; ekspedycją do ojczyzny mypingów zajmuje się "Misja profesora Gąbki").

Don Pedro ma stanąć w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i Bartłomieja Bartoliniego. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem carramba! niestrudzenie tropi głównych bohaterów.

Bielsko-Biała złożyła wniosek o współfinansowanie przedsięwzięcia do Funduszu Mikroprojektów INTERREG V-A Republika Czeska–Polska. Decyzja w sprawie powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Władze miasta mają nadzieję, że wszystko pójdzie z planem i pomnik szpiega będzie gotowy w 2021 r. Byłby to 5. pomnik z Bajkowego Szlaku Bielska-Białej. Wcześniej powstały figury 1) Reksia, 2) Bolka i Lolka, 3) Pampaliniego z hipopotamem oraz 4) Smoka Wawelskiego i Barłomieja Batroliniego.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Podczas robót ziemnych w północno-wschodniej części placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odkryto fragmenty murów. Prawdopodobnie są to podmurówki XVIII-wiecznego ratusza w Białej.
      Pierwsza siedziba władz Białej, która prawa miejskie otrzymała w 1723 r., powstała ok. 1750 r. Jak napisano na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, według przekazów historycznych, w rejonie znaleziska znajdowały się - ratusz, waga miejska i karczma.
      Na temat znaleziska mają się wypowiedzieć archeolodzy, którzy sprawują nadzór nad modernizacją tego terenu.
      Po przebudowie plac Wojska Polskiego ma być bardziej przyjazny zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Zaplanowano trakt spacerowy, ławeczki, fontannę czy elektroniczny fortepian. Wszystkiego dopełni płożąca zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew zasadzonych po wschodniej i zachodniej stronie placu.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...