Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zegarki Swiss Made – co to znaczy w praktyce?

Recommended Posts

Zegarki szwajcarskie utożsamiane są współcześnie z precyzją, wysoką jakością i tradycjami. Na niektórych czasomierzach pojawia się sygnatura „Swiss Made", która przeznaczona jest tylko dla zegarków o najlepszych parametrach. Co w praktyce oznacza ta sygnatura i jakie zegarek Swiss Made warto kupić? Podpowiadamy.

Długa historia zegarków Swiss Made

Oznaczenie Swiss Made po raz pierwszy pojawiło się w 1922 roku i odnosiło się do zegarków szwajcarskich, które były transportowane do Stanów Zjednoczonych. Już w tamtym okresie, prawie 100 lat temu, szwajcarskie czasomierze były bardzo popularne, ze względu na doskonałą jakość i zastosowane technologie. Po kilkunastu latach sygnatura Swiss Made stała się rozpoznawalna na całym świecie, jednak producenci oznaczali w ten sposób także i te zegarki, które wcale nie spełniały szwajcarskich wymagań. Właśnie dlatego w 1971 roku ukazało się Rozporządzenie regulujące korzystanie ze znaku jakości dla zegarków. W styczniu 2017 roku pojawiła się nowa aktualizacja dotycząca wymagań, które spełniać muszą zegarki Swiss Made.

Sygnatura Swiss Made w praktyce - co to oznacza?

Obecnie zegarki szwajcarskie są uznawane za utożsamiane z doskonałą precyzją, wysoką jakością, wieloletnią tradycją oraz wyjątkowymi rozwiązaniami. Rozporządzenie z 1971 roku umożliwiło Szwajcarom na ochronę swojego przemysłu czasomierzy, a pomogła w tym Federation Horlogere, która broniła interesów Szwajcarów.

Zgodnie z podejściem Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego, czasomierze Swiss Made muszą spełniać następujące wymagania:
•    szwajcarski mechanizm w zegarku,
•    czasomierz został w całości złożony w Szwajcarii,
•    kontrola końcowa także odbyła się w Szwajcarii,
•    koszty produkcji w minimum 60% zostały wygenerowane w Szwajcarii.

Dodatkowo, zegarki z sygnaturą Swiss Made muszą posiadać mechanizm, który został zamontowany i wyprodukowany właśnie w Szwajcarii, a także w tym kraju sam mechanizm został skontrolowany. Ponadto minimum 60% kosztów produkcji mechanizmu zegarka zostało wygenerowane w Szwajcarii.

Warto zaznaczyć, że podobne wymagania dotyczą koperty zegarka, która aby była uznana za Swiss Made musi spełnić następujące kryteria:
•    przynajmniej jedna z operacji takich jak tłoczenie, polerowanie, została wykonana w Szwajcarii,
•    koperta w całości została zmontowana i skontrolowana w Szwajcarii,
•    minimum 60% wartości części składowych pochodzi ze Szwajcarii,
•    koszty produkcji w minimum 60% zostały wygenerowane w Szwajcarii.

Właśnie dlatego wymagania dotyczące oznaczenia Swiss Made są uznawane za mocno wyśrubowane. Przykładowo zegarek, który posiada mechanizm szwajcarski, ale inne jego komponenty pochodzą z innego kraju, nie otrzyma sygnatury Swiss Made.

Obecnie Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego reprezentuje około 90% producentów zegarków i mechanizmów ze Szwajcarii. W ten sposób udało się uratować tradycyjne rozwiązania, a także zadbać o to, aby czasomierze produkowane w innych krajach nie otrzymywały sygnatury Swiss Made.

Zegarki Swiss Made - wysoka jakość i prestiż

Wiele osób marzy o tym, aby mieć przynajmniej jeden zegarek szwajcarski, oznaczony sygnaturą Swiss Made. Okazuje się, że marzenie to jest jak najbardziej możliwe do spełnienia, a taki czasomierz wcale nie musi pochłonąć kilkumiesięcznej pensji. Na stronie https://www.zegarek.net/ można znaleźć naprawdę szeroki wybór zegarków szwajcarskich o wysokiej jakości.

Na uwagę zasługują między innymi zegarki marki Tissot, na przykład model Tissot T116.617.11.047.01 z sygnaturą Swiss Made. Marka ta specjalizuje się w produkcji czasomierzy najwyższej jakości już od 1853 roku, a jej siedziba znajduje się w miejscowości Le Locle. Tissot tworzy zegarki innowacyjne z tradycjami, które spodobają się zarówno osobom, które cenią klasyczne rozwiązania, jak i tym klientom, którym zależy na nowych technologiach i nowoczesności. Marka Tissot pełni rolę Oficjalnego Chronometrażysty w trakcie zawodów sportowych, na przykład imprez kolarskich oraz hokeju na lodzie.

Ciekawą propozycją są także zegarki marki Certina, która należy do Swatch Group. Certina jest Oficjalnym Partnerem i Chronometrażystą Rajdowych Mistrzostw Świata. Marka posiada w swojej kolekcji szeroki wybór zegarków, stworzonych zarówno dla fanów klasycznych rozwiązań, jak i dla tych, którym zależy na bardziej innowacyjnych lub sportowych czasomierzach. Na uwagę zasługuje model Certina C032.430.16.041.00 z sygnaturą Swiss Made. Ten model jest połączeniem zegarka klasycznego i luksusowego, który doskonale sprawdzi się w przypadku biznesmenów oraz osób, którym zależy na szykownym wyglądzie.

Kolejną marką z zegarkami sygnowanymi Swiss Made jest Epos. Czasomierze tej marki są nieco droższe niż poprzednie propozycje, jednak Epos to przedsiębiorstwo o długich korzeniach, pielęgnowanych starannie tradycjach oraz bardzo precyzyjnych układach w zegarkach. Fanom nietypowych rozwiązań na pewno spodoba się model Epos 3442.136.22.16.56 Sportive, który posiada sygnaturę Swiss Made. Ten model charakteryzuje się złoconą kopertą i szkieletowym mechanizmem automatycznym Sellita SW200.

Zakup zegarka szwajcarskiego z oznaczeniem Swiss Made to doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby lub dla siebie. Takie czasomierze charakteryzują się niezwykle wysoką jakością, doskonałą precyzją i połączeniem rozwiązań tradycyjnych oraz nowoczesnych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...