Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas standardowych, niezbyt interesujących – jak się wydawało – wykopalisk na zamku z Malborku, dokonano ciekawego odkrycia. Na Międzymurzu Zachodnim, niedaleko bramy prowadzącej do zejścia nad Nogat znaleziono fragment średniowiecznego muru zamkowego. To dowodzi, że obecnie stojące mury zostały odtworzone w złym miejscu.

Nikt z nas nie spodziewał się tego, że będziemy korygować plan zamku, jeśli chodzi o ten mur obronny, mówi doktor Bogusz Wasik z działu konserwacji zamku.

W miejscu, w którym odkryto mur stały niegdyś niewielkie XVIII- i XIX-wieczne domy. Odkryliśmy też na tym odcinku fragment muru, co świadczy o tym, że obecna rekonstrukcja nie została zbudowana na miejscu średniowiecznego muru zamku. On biegł całkowicie po innej linii i można powiedzieć, że „przeciął” nam wykopy. Obecny mur łagodnie zakręca, a ten średniowieczny szedł prostą linią pod kątem. Na starych planach on rzeczywiście jest tak zaznaczony, ale być może przy rekonstrukcji uważano, że to jest jakieś niedopatrzenie, niedomierzenie z XVIII, XIX w, dodaje Wasik.

Okazało się też, że sama konstrukcja muru wyróżnia go spośród innych. Został on zbudowany w drewnianym szalunku. Widoczna jest zaprawa, przez co mur wygląda niemal jak z betonu. Doktor Wasik przyznaje, że nie zna za bardzo przykładów takiej techniki budowy na zamkach krzyżackich z wykorzystaniem tego sposobu szalowania.

Archeologom udało się odsłonić pełną wysokość zachowanego muru. Wykop ma 4 metry głębokości. Dzięi temu mogą zbadać wszystkie zmiany, jakie zaszły od czasu przybycia rycerzy zakonnych. Widoczne są sztucznie usypane warstwy, które miały stabilizować nadbrzeże, następnie warstwy bezpośrednio już związane z budową muru, na samej zaś górze jest okres nowożytny, związany z budową i rozbiórką domów.

Odkryty właśnie mur jest mocno spękany i pochylony w kierunku rzeki. Skądinąd wiemy, że od strony Nogatu mury były podmywane, waliły się. Zapewne dlatego odkryty właśnie mur został w XIX wieku rozebrany.

W czasie prac odkryto też sporo kafli piecowych z XVIII–XIX wieku, które zostały wyrzucone podczas rozbiórki domów, a także dużo ceramiki. Niewykluczone, że część z niej pochodzi z XIII wieku.

Odkrycie muru pokrzyżowało plany związane z zagospodarowaniem terenu. Prace były prowadzone w związku z planami budowy w tym miejscu trafostacji. Jako, że odkryto średniowieczny mur, trafostację trzeba będzie przenieść, mimo że sam mur zostanie zasypany.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...