Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Japonia: 6-dniowy noworodek jako 1. na świecie poddany unikatowemu zabiegowi

Recommended Posts

Lekarze z Japonii przeszczepili 6-dniowemu noworodkowi komórki wątroby (hepatocyty) uzyskane z zarodkowych komórek macierzystych (od ang. ES cells for HyperAmmonemia, HAES). Wprowadzono je do żyły wrotnej. Pacjent urodził się z wrodzoną chorobą cyklu mocznikowego.

Zespół z National Center for Child Health and Development (NCCHD) podkreśla, że to forma leczenia pomostowego, nim przy wadze ok. 6 kg dziecko będzie mogło bezpiecznie przejść przeszczep wątroby w wieku 3-5 miesięcy.

Jak podkreślają Mureo Kasahara, Akinari Fukuda, Seisuke Sakamoto, Reiko Horikawa i Akihiro Umezawa, którzy w październiku zeszłego roku wprowadzili w życie "Exploratory study into neonatal patients/Clinical trial of HAES transplantation therapy for congenital urea cycle disorder", ujawniają, że po przeszczepie hepatocytów nie zauważono wzrostu poziomu amoniaku we krwi i pacjent mógł z powodzeniem przejść następny etap leczenia, czyli właściwy przeszczep wątroby. Dziecko, którego płci nie ujawniono, dostało fragment wątroby ojca. Zostało wypisane ze szpitala pół roku po narodzinach.

Lekarze wprowadzili do naczynia wątroby ok. 190 mln hepatocytów. Wg nich, udało się wykazać bezpieczeństwo i skuteczność procedury przeszczepu hepatocytów uzyskanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych. Nie stwierdzono żadnych komplikacji. Jak zapewniają, w ten sposób będzie można zapobiegać hiperamonemii podczas oczekiwania na transplantację.

Początkowym etapem testów klinicznych było pobranie z wewnętrznej masy komórkowej blastocysty niezróżnicowanych embrionalnych komórek macierzystych (za zgodą pacjentów klinik leczenia niepłodności wykorzystywane są blastocysty pozostałe po zabiegach in vitro). Wzbudziło to zastrzeżenia natury etycznej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...