Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kryl mieszka głębiej, niż sądzono

Recommended Posts

Z badań brytyjskich naukowców wynika, że kryl występuje nawet na głębokości 3000 metrów. Dotychczas sądzono, że nie może on żyć głębiej niż 150 metrów pod powierzchnią wody.

Nie oznacza to jednak, że kryla jest znacznie więcej, niż się dotąd wydawało. Jednak odkrycie całkowicie zmienia naszą wiedzę o źródłach pożywienia dla pingwinów, ryb, fok czy wielorybów - czytamy w raporcie National Oceanography Centre.

Nie ma zbyt wielu organizmów, które mogą żyć na tak wielkich różnicach głębokości. Kryl jest znacznie bardziej elastyczny fizjologicznie i behawioralnie niż przypuszczaliśmy - mówi Andrew Clarke z British Antarctic Survey. Naukowiec spekuluje, że kryl wędruje ku powierzchni by pożywić się algami, a pod koniec arktycznego lata przemieszcza się na większe głębokości.

Jeśli Clarke ma rację, to oznacza, że głębiej pod powierzchnią nie kryją się olbrzymie zasoby kryla. A to ma olbrzymie znacznie dla gospodarki morskiej. Każdego roku ludzie odławiają około 120 000 ton kryla, który jest wykorzystywany zarówno w produkcji lekarstw na serce, jak i w hodowli ryb.

British Antarctic Survey ocenia, że w okolicach Antarktydy żyje 50-150 milionów ton kryla. Jego ilość gwałtownie spada od lat 70. ubiegłego wieku. Jest to związane z ocieplaniem się wód oceanicznych i zmniejszaniem się pokrywy lodowej. Kryl mieszka właśnie pod nią, gdyż pod nią występują algi, a ponadto stanowi ona ochronę przed drapieżnikami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z badań brytyjskich naukowców wynika, że kryl występuje nawet na głębokości 3000 metrów

 

Z czego ten kryl jest zbudowany że woda go nie wyprze jak steropianu??, tam jest ciśnienie 300 atmosfer - musi mieć przynajmniej ołów w sobie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale powtarzam, że wewnątrz komórki ma to samo ciśnienie. Z dokładnie taką samą siłą naciska woda od zewnątrz, jak od wewnątrz. Pamiętaj, że na powierzchni też masz 1000 hPa, co też jest duża wartością, a mimo to krzywda się nikomu nie dzieje. Istotna jest nie absolutna wartość ciśnienia, a jego różnica w dwóch środowiskach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyobraź sobie przeciętą komórkę wewnątrz jest ciśnienie 300 atm , na zewnątrz 300atm te dwa ciśnienia powodują że błona komórkowa  musi się rozwijać przy ciśnieniu 300 atm i wypełniać swoje funkcje , tam przecież jest DNA które znów tak bardzo od naszego sie nie różni. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwróć uwagę, że na kartkę papieru możesz nawet postawić transatlantyk, a i tak jej nie przerwiesz na pół z powodu nacisku przyłożoneg prostopadle do płaszczyzny tej kartki. Dokładnie tak samo jest z błoną.

 

A DNA jest interkalowany wodą, tzn. wciska się ona do jego wewnętrznej struktury. Z tym też nie ma raczej kłopotu. Ciekawe mogą być co najwyżej białka i "funkcjonalne RNA", ale one zapewne mają po prostu zoptymalizowany do takich warunków proces składania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale co stoi na przeszkodzie, aby przez serię mutacji dostosowały swój proces składania do innych warunków otoczenia? Pamiętaj, że nawet tak ogromne ciśnienie jest w rzeczywistości stosunkowo niedużą siłą w porównaniu do siły, z jaką oddziałują na siebie związane atomy.

 

A wracając do zasadniczego pytania, czyli dlaczego nie są wypierane  na powierzchnię: skojarz sobie kryl z łodzią podwodną, która napełniła zbiorniki balastowe i wszystko stanie się jasne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
że nawet tak ogromne ciśnienie jest w rzeczywistości stosunkowo niedużą siłą w porównaniu do siły, z jaką oddziałują na siebie związane atomy

 

To fenomenalne, nie dość że się wiażą to jeszcze po związaniu żyją i się rozmnażają. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atomy się rozmnażają? Ciekawe, ciekawe... Nie wiem, jak miałby zachodzić ten proces, ale w ciemno obstawiam związek z polami morfogenetycznymi - zgadłem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...