Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Bo cała sztuka polega na tym, by zapewnić dogodne warunki życia zróżnicowanemu mikrobiomowi gwarantującemu nam zdrowie. W sytuacji, gdy zostawi się złym bakteriom za dużo miejsca i zmodyfikuje środowisko na ich korzyść, dobre bakterie mogą się zabrać i sobie pójść. Ot, chociażby słynna Escherichia coli, odkryta w 1885 roku. Większość jej szczepów jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą wywoływać choroby, w tym zakażenia dróg moczowych i zatrucia pokarmowe. Jest jednak na to sposób. W większości zakażeń pałeczką okrężnicy (E. coli), stosuje się antybiotyki, nie wtedy jednak, gdy winowajcą jest serotyp O157:H7, w którego przypadku podanie antybiotyków może nasilić objawy, a ponadto grozi wystąpieniem znacznie poważniejszej choroby o nazwie zespół hemolityczno-mocznicowy.

Poznaj swoje bakterie to fascynująca, pięknie ilustrowana książka o bakteriach. Tych niezbędnych nam do życia i tych nam zagrażających. Tych, które wpływają na zdrowie naszych jelit i tych, które wpływają na nasz mózg i nasze zdrowie psychiczne. Dowiemy się z niej jak z wiekiem zmienia się nasza flora bakteryjna, w jaki sposób przebiegają zakażenia i rodzą się alergie, poznamy drobnoustroje wykorzystywane jako leki, przekonamy się, jak bakterie wpływają na naszą wagę i poznamy odpowiedź na pytanie, czy uprawianie sportu zmienia nasz mikrobiom.

Książkę autorstwa Nicoli Temple i Catheriny Whitlock wstępem opatrzył pionier badań nad prebiotykami, profesor Glenn Gibson, a wydało Wydawnictwo Insignis.
Trzymajcie rękę na pulsie, bo w najbliższych dniach będzie można ją wygrać w naszym konkursie.

O autorach:

Catherine Whitlock to autorka książek naukowych; jest biolożką z doktoratem z immunologii. Jej główne zainteresowania to medycyna i nauki przyrodnicze. Wraz z Nicolą Temple jest autorką książki Poznaj swoje hormony.

Nicola Temple – biolożka i ekolożka – obecnie oddaje się całkowicie pisarstwu naukowemu, związanemu głównie z ochroną środowiska.

Glenn Gibson jest profesorem Uniwersytetu w Reading, gdzie stoi na czele Katedry Mikrobiologii Żywności i zajmuje się badaniami mikroflory jelitowej.

Polska premiera książki: 26 lutego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...