Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Biblioteka Kongresu USA prosi internautów o pomoc w transkrypcji historycznych dokumentów

Rekomendowane odpowiedzi

Biblioteka Kongresu USA po raz kolejny zwraca się do internautów z prośbą o pomoc. Tym razem chodzi o pomoc w transkrypcji tysięcy dokumentów związanych z historią ruchu praw kobiet. W przeszłości użytkownicy internatu pomogli Library of Congress w opracowaniu dokumentów związanych z Abrahamem Lincolnem, Waltem Whitmanem czy Clarą Barton. Teraz czas na pomoc przy dokumentacji ruchu sufrażystek.

Biblioteka ma w swoich zbiorach listy, przemówienia, artykuły prasowe, osobiste dzienniki i inne dokumenty związane zarówno ze znanymi postaciami, jak Susan B. Anthony czy Elizabeth Candy Stanton, jak i mniej znanymi aktywistkami.

Dokumenty, przy których potrzebna jest pomoc, zostały zdigitalizowane. Zadaniem internautów jest przepisanie każdego z dokumentów, by możliwe było ich pełnotekstowe przeszukiwanie.

Summer Suffrage Challenge trwa od 12 do 19 sierpnia. Twórcy wyzwania założyli, że w ciągu tygodnia internauci przepiszą i sprawdzą 1000 stron dokumentacji. Przeżyli miłe zaskoczenie. Obecnie w wydarzeniu bierze udział 2887 osób, które dotychczas ukończyły prace nad 7071 stronami dokumentacji. Kolejnych 16 960 stron zostało przepisanych i wymaga sprawdzenia, trwają też prace nad przepisywaniem 1850 stron. Stron, nad którymi jeszcze prac nie rozpoczęto jest zaś 23 089.

Każdy chętny, który chce przysłużyć się nauce i móc powiedzieć, że pomagał przy tworzeniu zbiorów jednej z największych bibliotek świata, może wejść na stronę projektu i rozpocząć nad nim pracę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Największa na świecie biblioteka - Biblioteka Kongresu USA - będzie gromadziła w swoich zbiorach... wpisy z Twittera. Właśnie podpisano odpowiednią umowę z serwisem, w którym każdego dnia powstaje 55 milionów tzw. twittów.
      Przedstawiciele Biblioteki wyjaśniają, że to kolejny krok w kierunku archiwizowania przez nią publikacji elektronicznych. Swoje zadowolenie wyrazili przedstawiciele świata akademickiego. Podkreślają oni, że dotychczas archiwa historyczne były czymś elitarnym z tego względu, że w książkach czy gazetach mogli publikować tylko wybrani. Obecnie sytuacja uległa zmianie. "To coś nowego w dziejach archiwów historycznych. Notowana sekundę po sekundzie historia zwykłych ludzi" - mówi Fred R. Shapiro bibliotekarz i wykładowca z Yale Law School.
      Archiwizowanie Twittera będzie odbywało się z inicjatywy Biblioteki. Jej przedstawiciele skontaktowali się z serwisem przed kilkoma miesiącami i argumentowali, że ma on "znaczny wpływ na historię i kulturę". Przypomnieli, jaką rolę odegrał Twitter w wyborze Baracka Obamy na prezydenta, zauważyli, że jest on ważnym narzędziem używanym np. przez irańskich dysydentów.
      Teksty z Twittera będą stanowiły część projektu "Web capture", który Biblioteka Kongresu rozpoczęła około 10 lat temu.
      Przedstawiciele Biblioteki zapewniają, że nie dojdzie do naruszenia prywatności użytkowników. Przede wszystkim dlatego, że archiwum będzie udostępniane tylko do celów badawczych. Ponadto wszystko odbywa się zgodnie z regulaminem Twittera.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...