Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

USA: na rzece Presumpscot powstał gigantyczny krąg lodowy

Rekomendowane odpowiedzi

Na rzece Presumpscot w stanie Maine powstał olbrzymi obracający się krąg lodowy. Jak można się dowiedzieć z profilu miasta Westbrook na Facebooku, jego średnica sięga ok. 91 m.

Na lodzie podróżują kaczki i inne ptaki. Po zawiadomieniu od lokalnego przedsiębiorcy władze uwieczniły krąg za pomocą drona.

O wiele mniejszy, bo ok. 20-m krąg sfilmowano w styczniu na rzece Vigala w Estonii.

Kręgi lodowe powstają naturalnie w wolno płynących wodach. Uważa się, że tworzą się przy cofce. Ich ruch obrotowy utrzymuje się dzięki topnieniu.

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      W samym sercu Starego Miasta w Tallinie zaledwie 3 tygodnie temu zadebiutowało Muzeum Książek Zakazanych. Jak napisano na witrynie instytucji, specjalizuje się ona w cenzurze i działa na rzecz wolnej wymiany idei. W jej zbiorach znajduje się ponad 100 zakazanych (niegdyś bądź dziś) książek.
      W Muzeum zgromadzono książki z 16 krajów świata, ale większość pochodzi z Wielkiej Brytanii, USA, ZSRR/Rosji, Chin i Estonii. Mamy nadzieję rozbudować kolekcję, tak by uwzględnić jak najwięcej państw.
      Niezależnie od podziału na kraje, powstały też sekcje tematyczne; poświęcono je książkom spalonym, literaturze dziecięcej czy publikacjom z zakresu cenzury. Na półkach zobaczyć można, między innymi, "Państwo" Platona, "Burning Books and Leveling Libraries: Extremist Violence and Cultural Destruction" (autorką tej pozycji jest Rebecca Knuth) czy "China dream" Ma Jiana.
      Muzeum prowadzi Szkot Joseph Maximillian Dunnigan. Po skończeniu studiów wyjechał on na parę lat do Chin, gdzie zainteresował się kwestiami związanymi z wolnością słowa i cenzurą. Od 5 lat Dunnigan mieszka w Estonii. Związał się tu z przemysłem filmowym i studiował przedsiębiorczość społeczną na Uniwersytecie w Tallinie.
      Zbiorów można dotykać. Goście są zachęcani do lektury i dokonywania zakupów. Cały dochód jest przeznaczony na zachowanie rzadkich i zagrożonych książek.
      Dzięki muzeum chcemy zwiększyć świadomość społeczną długiej historii cenzury i znaczenia wolności słowa - podkreśla Dunnigan. Założyliśmy keelatud kirjandus, bo chcemy chronić idee, dyskusje i myśli. Książki odgrywają w tym bardzo istotną rolę. Stanowią bezpośredni łącznik z umysłem autora [...].
      Celem instytucji będzie również prowadzenie wstępnych badań z zakresu historii cenzury w Estonii, zwłaszcza podczas sowieckiej okupacji.
      Muzeum zaprasza w od piątku do niedzieli w godzinach od 11 do 18. Działa przy ulicy Munga 2.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...