Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Największy drapieżny dinozaur z wczesnej jury znaleziony we włoskiej prowincji Varese

Recommended Posts

Odkryty w kamieniołomie w pobliżu Saltrio Saltriovenator zanellai jest najstarszym znanym ceratozaurem i zarazem największym drapieżnym dinozaurem z wczesnej jury (datowanie wskazuje, że żył ok. 198 mln lat temu w synemurze).

Unikatowy egzemplarz, będący równocześnie pierwszym jurajskim dinozaurem z Włoch, został przypadkowo odkryty w 1996 r. przez amatora. Na kościach widać ślady żerowania przez morskie bezkręgowce, co także stanowi novum. Wszystko wskazuje więc na to, że zwłoki zwierzęcia unosiły się na powierzchni basenu morskiego, a potem zatonęły. Nim zostały przykryte, najprawdopodobniej leżały na dnie przez dość długi czas.

Saltriovenator stanowi mozaikę starych i postępowych cech anatomicznych, występujących, odpowiednio, u 4-palczastych dilofozaurów i ceratorazurów oraz 3-palczastych tetanurów, takich jak allozaur - opowiada Cristiano Dal Sasso z Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie, który przez kilka lat składał i badał fosylia.

Analizy paleontologiczne wskazują, że [1-tonowy] Saltriovenator był nadal rosnącym prawie dorosłym osobnikiem, dlatego w kontekście wczesnej jury jego szacowane rozmiary tym bardziej są godne podziwu - dodaje współautor artykułu z pisma PeerJ Simone Maganuco.

Andrea Cau podkreśla, że chwytna dłoń Saltriovenatora zapełnia lukę w drzewie ewolucyjnym teropodów: drapieżne dinozaury stopniowo traciły [bowiem] palce mały i serdeczny i nabywały dłoń trójpalczastą, która stanowiła strukturę prekursorową dla ptasich skrzydeł.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...