Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Naegleria fowleri wywołuje u ludzi PAM - pierwotniakowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Ponieważ w przebiegu negleriozy pasożyt żywi się tkanką, mówi się, że jest to ameba zjadająca mózg. Naukowcy z zespołu Ayaza Anwara z Sunway University znaleźli jednak dobry sposób na pełzaki - pokryte lekami przeciwdrgawkowymi nanocząstki srebra (ang. silver nanoparticles, SN).

Zakażenia N. fowleri są rzadkie, ale niemal zawsze śmiertelne. W większości przypadków do infekcji dochodzi przez jamę nosowo-gardłową podczas kąpieli w ciepłym zbiorniku, np. w jeziorze albo basenie z niechlorowaną wodą.

Druga z groźnych ameb - Acanthamoeba castellanii - występuje powszechnie w glebie, powietrzu, a także w wodach słodkich i słonych. Wywołuje chorobę pasożytniczą zwaną akantamebozą, która może przyjmować postać pełzakowego zapalenia rogówki albo ziarniniakowego zapalenia mózgu. Do zakażenia dochodzi np. przez myte w wodzie z kranu szkła kontaktowe. Terapia polega na podawaniu wysokich dawek leków przeciwpełzakowych, stąd duże ryzyko skutków ubocznych.

Anwar zastanawiał się, czy pełzaki można wyeliminować za pomocą leków przeciwdrgawkowych - fenobarbitalu, fenytoiny i diazepamu - stosowanych w pojedynkę lub w połączeniu z nanocząstkami srebra. Wszystkie 3 leki są dopuszczone do użytku przez FDA i pokonują barierę krew-mózg. Autorzy publikacji z pisma ACS Chemical Neuroscience dywagowali, że połączenie z nanocząstkami mogłoby być skuteczniejsze, bo poprawiają one dostarczanie różnych leków, poza tym srebro samo w sobie ma właściwości antydrobnoustrojowe.

Eksperymenty pokazały, że każdy z 3 leków może zabić N. fowleri i A. castellanii, ale po związaniu z SN sprawują się one o wiele lepiej. Takie kompleksy chronią ludzkie komórki przed pełzakami, zwiększając wskaźnik ich przeżywalności. Naukowcy sądzą, że wspomagane przez nanocząstki leki mogą zabijać ameby, wiążąc się z białkowymi receptorami lub kanałami jonowymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...