-
Podobna zawartość
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Linux, który niedawno obchodził 20. urodziny, ma grupę zagorzałych zwolenników wśród użytkowników domowych, sporą część rynku serwerów i praktycznie zmonopolizował rynek superkomputerów. Jednak, jak wykazały ostatnie badania, zaczynają się od niego odwracać developerzy.
Kalifornijska firma Evans Data Corp. przeprowadziła wśród developerów ankietę, w której pytano ich, na jakiej platformie pracują. Okazało się, że Linux spadł z drugiego na trzecie miejsce. Wyprzedził go Mac OS X, którego używa 7,9% ankietowanych developerów. Do korzystania z Linuksa przyznało się 5,6% pytanych.
Al Hilwa z IDC nie jest zaskoczony takim wynikiem. Mac zdobywa popularność wśród użytkowników i w związku z tym wielu developerów zmienia swoje preferencje.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Analitycy uważają, że Apple ma zamiar zrezygnować z wydawania osobnych systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Koncern chce do roku 2016 mieć jeden system, który będzie działał na wszystkich jego urządzeniach. To z pewnością przyniesie wiele korzyści zarówno firmie jak i klientom, jednak wdrożenie takiej strategii nie będzie łatwe.
Peter Misek, analityk z Jefferies & Co. napisał w swoim raporcie: Sądzimy, że Apple chce połączyć iOS z OSX w jedną platformę dla aplikacji i chmur obliczeniowych, a początek prac przypadnie na lata 2012-2013. Uważamy, że z wyjątkiem tych miejsc, gdzie wymagana jest najwyższa wydajność, Apple będzie przygotowywało system pod kątem współpracy z 32-bitową architekturą ARM. Gdy w roku 2016 na rynek trafią 64-bitowe układy ARM Apple będzie już dysponowało wspólną architekturą sprzętową i programową.
Pomysł Apple'a nie jest nowy. Microsoft od dłuższego już czasu twierdzi, że np. tablety powinny korzystać z systemu takiego, jak pecety, a nie ze zmodyfikowanych systemów dla smartfonów. Koncern z Redmond od dłuższego już czasu pracuje nad jedną platformą dla różnych urządzeń. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi tę korzyść, że niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzysta, nie będzie musiał się uczyć i przyzwyczajać do innego systemu.
Łatwiejsze będzie też integrowanie różnych urządzeń ze sobą - od smartfonów, poprzez tablety czy pecety, po telewizory.
Dla producentów oznacza to jednak spore kłopoty. Skonstruowanie systemu operacyjnego, który działałby na różnych architekturach procesora nie jest proste.
Niewykluczone że, jak sądzą niektórzy, Apple z czasem całkowicie przejdzie na architekturę ARM. Pojawiają się też pewne sygnały świadczące o tym, że koncern Jobsa pracuje nad własnym procesorem. Trudno jednak orzec, na ile jest to prawdopodobne, przynajmniej w odniesieniu do najbardziej wydajnych urządzeń. Nikt bowiem nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wypadało za kilka lat porównanie wydajności platform ARM i x86.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Po raz pierwszy od czasu, gdy firma Net Applications prowadzi badania, rynkowe udziały Windows XP spadły poniżej 50%. Obecnie najpopularniejszy system operacyjny świata jest używany przez 49,69% osób. Szybko goni go Windows 7, który jeszcze we wrześniu 2010 roku był używany przez 17,10% internautów, a obecnie należy doń 27,92% rynku. Na trzecim miejscu jest Windows Vista, którego udziały regularnie spadają i wynoszą obecnie 9,27%. Dwoma kolejnymi produktami wśród najpopularniejszych OS-ów są systemy Apple'a - Mac OS X 10.6 (3,78%) oraz iOS (3,01%).
Ogólnie do systemów Microsoftu należy 87,60% rynku, system Mac może poszczycić się udziałami rzędu 5,61%, kolejne 3,01% należy do iOS-a. Na czwartym miejscu znajdziemy Javę ME (1,11%), a na piątym Linuksa (0,91%). Kolejne miejsca zajmują Android (0,81%), Symbian (0,37%) i BlackBerry (0,19%).
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Eksperci z Panda Labs twierdzą, że system Mac OS X jest obecnie mniej bezpieczny niż Windows. Do takich wniosków skłoniła ich rosnąca liczba luk i szkodliwego kodu atakującego system Apple'a.
Jeszcze w 2009 roku w systemie Mac OS X odkryto 34 dziury. W bieżącym roku liczba ta wzrosła do 175. Ponadto platforma Apple'a może być zaatakowana jednym ze 170 000 wirusów makr dla Windows. Istnieje też 5000 rodzin szkodliwych kodów, które powstały specjalnie z myślą o atakowaniu Mac OS X.
Ivan Fermon, wiceprezes Panda Labs stwierdził: "Możemy dzisiaj nawet powiedzieć, że system Windows jest bezpieczniejszy od systemu Mac, ponieważ Microsoft od wielu lat pracuje nad bezpieczeństwem swoich produktów". Dodaje przy tym, że "jako, że system Apple'a nie został jeszcze poważne zagrożony, może się okazać, że zawiera on błędy, o których jeszcze nie wiemy, a one mogą być wykorzystywane podczas ataków typu zero-day, podobnych do tych, przeprowadzanych przeciwko Windows".
O problemach z bezpieczeństwem systemu Mac OS X mówi się od kilku lat. Zaczęto na nie zwracać uwagę, gdy Mac OS X zyskiwał coraz większe udziały rynkowe. Wówczas okazało się, że system, o którym mówiono niegdyś, że jest najbezpieczniejszy na świecie, boryka się z poważnymi problemami.
Już w roku 2007 dziennikarze serwisu ZDNet opublikowali alarmujące statystyki. Wynikało z nich, że o ile przez cały rok w Mac OS X nie pojawiła się żadna skrajnie krytyczna luka (w Windows XP i Vista były w tym czasie 4 takie dziury), to już luk wysoce krytycznych było 234 (w Windows 23), umiarkownie krytycznych 2 (w Windows 3) i 7 mało krytycznych (w Windows 4).
-
przez KopalniaWiedzy.pl
W przyszłym miesiącu, podczas konferencji Hack in the Box dwóch badaczy, Christophe Devine i Damien Aumaitre, chce ujawnić poważny błąd projektowy w Windows 7 i Mac OS X. Specjaliści znaleźli go w mechanizmie Direct Memory Access. Pozwala on na ominięcie wszystkich zabezpieczeń systemu.
Problem jest związany z funkcjonowaniem płyty głównej, nie można go zatem naprawić tylko poprzez oprogramowanie. To duży problem, gdyż atakujący może manipulować pamięcią komputera - powiedział organizator konferenji, Dhillon Andrew Kannabhiran.
Devine i Aumaitre pokażą też w jaki sposób można ominąć zabezpieczenia Windows 7 podłączając do komputera kartę PCMCIA.
Podobny błąd występuje w Mac OS X. Badacze mówią, że w tym przypadku będzie on nieco łatwiejszy do naprawienia, ale zagrożenie przezeń stwarzane jest większe. Dziura prawdopodobnie występuje też w urządzeniach iPod Touch, iPhone oraz iPad. Jego odkrywca, Ilja van Sprundel, informuje, że można go użyć do manipulowania obecnym w systemie operacyjnym elementem IOKit i wykorzystać dzięki temu liczne błędy w urządzeniach korzystających z systemu Mac OS X.
Mówimy tutaj o pewnej funkcjonalności jądra w Mac OS X - powiedział Kannabhiran. Dodał, że eksperci jeszcze nie wiedzą, na ile błąd ten jest zależny od sprzętu.
Microsoft i Apple zostały poinformowane o wspomnianych błędach. Przedstawiciele żadnej z firm nie skomentowali doniesień na ten temat.
-
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.